Lumbal spinal stenoz cerrahisi geçiren hastalarda giyilebilir yürüme analiz sistemi ile yürümenin karşılaştırılması
Comparison of walking with wearable gait analysis system in patients undergoing lumbar spinal stenosis surgery
- Tez No: 944341
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Lumbal Spinal Stenoz (LSS) cerrahisi geçiren hastalarda yürümenin sağlıklı ve hasta gruplarda karşılaştırılabilmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya yaş ortalamaları 48,66±10,05 yıl olan 24 LSS'li birey ve yaş ortalamaları 46,58±13,07 olan 24 sağlıklı birey olmak üzere toplam 48 birey katıldı. Çalışmada katılımcıların demografik bilgileri kaydedildi. Özürlülük durumu değerlendirilmesinde Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) kullanıldı. Ağrı değerlendirmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), yaşam kalitesi için SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Yürüme fonksiyonu değerlendirmek 10 metre yürüme testi ve yürümenin spatio-temporal parametreleri için BTS G-Walk Kablosuz Yürüyüş Analiz Sistemi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare the gait in patients who underwent Lumbar Spinal Stenosis (LSS) surgery in healthy and patient groups. A total of 48 individuals, 24 individuals with LSS with a mean age of 48,66±10,05 years and 24 healthy individuals with a mean age of 46,58±13,07 years, participated in the study. Demographic information of the participants was recorded. Oswestry Disability Index (ODI) was used to assess disability status. Visual Analog Scale (VAS) was used for pain assessment and SF-12 Quality of Life Scale was used for quality of life. The 10- meter walk test was used to assess gait function and the BTS G-Walk Wireless Gait Analysis System was used for spatio-temporal parameters of gait.