Finansal teknoloji kullanımının yeri ve boyutu: Seçilmiş ülke örnekleri üzerinde kavramsal bir değerlendirme
The role and scope of financial technology usage: A conceptual evaluation based on selected country examples
  1. Tez No: 944348
  2. Yazar: SİNAN CAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN TANRIÖVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanlık tarihi boyunca, her dönemde ortaya konulan yeni teknolojiler ve yaşanan gelişmeler insanların hayata yönelik beklenti, istek ve ihtiyaçlarında değişime neden olmuştur. Elbette ki bu değişim süreci, teknolojinin insan hayatına girmesiyle birlikte sağlamış olduğu kolaylıklar, finans sektörü ile birleşerek günümüz dünyasıyla vazgeçilmez bir bütün hale gelmesine neden olmuştur. Dünya'da finansal teknolojinin gelişimi, 2008 ve 2020 yılında yaşanan krizler ile hız kazanmıştır. 2008 yılında finansal sektörün üzerinde denetimin artmasıylla birlikte finansal sektör daha sağlam bir zemine oturtulmuş, 2020 yılında yaşanan krizle birlikte ise insanların teknoloji kullanımı ve varlıklarını kullanımındaki değişiklik, varlık yönetimi, ödeme yöntemleri, sigortacılık ve bankacılık faaliyetlerine yönelik talepleri de değişime uğratmıştır. Finansal teknolojide yaşanan bu süreç, sektörde faaliyet gösteren hizmet sağlayıcıları yapısını değiştirmekle birlikte ülke ekonomilerin büyümesine de katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışma literatüre odaklanan teorik bir çalışma olmakla birlikte, ülkeler özelinde genel bir çıkarım yapılmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda çalışmada seçilmiş ülkelerde, dijital borçlanma ve ödeme sistemleri teknolojisi, dijital bankacılık, varlık, düzenleme ve sigorta teknolojisi alanındaki gelişmelere ulaşılmaya çalışılmış ve ülkelerin finteklere yönelik yasal zeminleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the emergence of new technologies and ongoing developments in every era have continuously shaped and transformed individuals' expectations, desires, and needs. This transformation has been significantly influenced by the conveniences introduced through technological integration into daily life. When combined with the financial sector, these technological advancements have become an indispensable component of the modern world. The development of fintech globally gained momentum following the financial crises of 2008 and 2020. In the aftermath of the 2008 crisis, increased regulatory oversight helped establish a more robust financial infrastructure. Similarly, the crisis in 2020 triggered changes in individuals' use of technology and management of assets, leading to evolving demands in asset management, payment systems, insurance, and banking services.This evolution within financial technologies has not only reshaped the operational structures of service providers in the sector but is also considered to contribute positively to national economic growth.This study, while theoretical and literature-based in nature, aims to provide general insights on a country-specific basis. In this context, it examines developments in selected countries in the areas of digital lending and payment technologies, digital banking, asset technologies, regulatory technologies, and insurtech, as well as the legal frameworks governing fintech in these jurisdictions.