Göstergebilim, fotoğraf ve kurumsal kimlik bağlamında Yıldız Teknik Üniversitesi örneği
Semiotics, in the context of photography and corporate identity, the case of Yıldız Technical University
- Tez No: 944352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Göstergebilim kavramı hayatın hemen her alanında varlığını hissettirse de çok daha büyük ölçüde görsel sanatlar açısından ve görsel olarak karşılaşılan hususlar dahilinde ele alınan bir noktadadır. Fakat araştırmacılar, göstergebilimle ilintili olarak hayatın her alanında ve anında dikkati çekebilecek türden imgenin, söylemin ve davranışın incelemesini gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Taşıdığı nitelik açısından, açıklayıcılığı güçlü ve etkin olan göstergebilim, kurumsal yaşam içerisinde de birçok farklı unsuru insanların gözünün önüne getirmektedir. Özellikle son yıllarda kurumların pazarlama açısından birçok farklı unsuru sürecin içerisinde katmak suretiyle kendilerini, ürünlerini, hizmetlerini ve markalarını tanıtmak konusunda yoğun bir çaba sarf ettikleri görülmektedir. Kurumsal bakımdan ele alındığında, göstergebilim, şirketler açısından birincil uygulama ve çalışma alanı olmasa da giderek çok daha fazla şirket bu disiplinin sağladığı imkanlar, araştırma yöntemleri ve ortaya çıkardığı bulgular ekseninde kurumsal kimliklerine nasıl şekil verebileceklerine dair düşünmektedirler. Bu araştırmanın temel amacı, göstergebilim inceleme tekniğine dayalı olarak Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Yıldız ve Davutpaşa kampüslerinde, araştırmacı tarafından elde edilen fotoğraflar eşliğinde, bu fotoğrafların, üniversitenin kurumsal kimliğine olan etkilerini incelemektir. Araştırmanın bulguları, göstergebilim açısından incelendiğinde, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin her iki incelenen kampüsünde de göstergelerin gören için tarihle bütünleşik bir mekân algısı ortaya koyduğunu fark etmek mümkündür. Üniversitenin her iki kampüsünde söz konusu olan tarihi binaların yaşatılması ve görsel olarak restorasyonla niteliklerinin korunması, mekânı gören ve ziyaret edenler için yine okul açısından pozitif bir niteliğin oluşmasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the concept of semiotics makes its presence felt in almost every area of life, it is at a point where it is addressed much more in terms of visual arts and visually encountered issues. However, researchers are trying to examine the type of image, discourse and behavior that can attract attention in every area of life and at any moment in relation to semiotics. In terms of the quality it carries, semiotics, which is powerful and effective in its explanatory power, also brings many different elements to people's eyes in corporate life. Especially in recent years, it has been seen that institutions have made an intensive effort to introduce themselves, their products, services and brands by including many different elements in the process in terms of marketing. When considered from an institutional perspective, although semiotics is not the primary application and field of study for companies, more and more companies are thinking about how they can shape their corporate identities in line with the opportunities, research methods and findings provided by this discipline. The main purpose of this research is to examine the effects of these photographs on the university's corporate identity, accompanied by photographs obtained by the researcher at Yıldız Technical University's Yıldız and Davutpaşa campuses based on the semiotics examination technique. When the findings of the research are examined in terms of semiology, it is possible to notice that the signs in both examined campuses of Yıldız Technical University present a spatial perception integrated with history for the viewer. The survival of the historical buildings in question in both campuses of the university and the preservation of their qualities through visual restoration make it possible for a positive quality to be created in terms of the school for those who see and visit the place.