Normal ve perkreatalı plasentada osteopontin, osteokalsin ve osteonektin dağılımı
Distribution of osteopontin, osteocalcin and osteonectin in normal and placenta percreta
- Tez No: 944355
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜNEY SARUHAN, PROF. DR. ELİF AĞAÇAYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, normal ve plasenta perkreta dokularında osteopontin, osteokalsin ve osteonektin ekspresyonlarını karşılaştırarak plasenta perkreta olgusunda bu proteinlerin ekspresyonlarının nasıl değiştiğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, D. Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran normal plasenta yerleşimi olan 10 hasta ve plasenta perkreta spektrumu olan 10 hastadan alınan plasenta ve göbek kordonu dokuları kullanılmıştır. Her iki gruptan alınan doku örnekleri rutin histolojik takibe alındı. Elde edilen parafin bloklardan 5 μm kalınlığında alınan kesitlere histokimyasal boyamalar yapıldı. İmmunohistokimyasal analiz için belirlenen osteopontin, osteokalsin ve osteonektin antikorları kullanılarak ışık mikroskobunda değerlendirilerek mikrografları çekildi. Bulgular: Her 2 grubun plasentalarında sinsityotrofoblast hücrelerinin bazılarında osteopontin, osteokalsin ve osteonektin immunoreaktivitesi gözlenmezken yer yer bazılarında immunoreaksiyon görüldü. Normal plasenta doku örneklerinde her 3 antikor için sinstyal köprüler ile düğümlerin ortaklaştığı noktalarda belirgin derecede immunoreaktivite belirlendi. Perkreatalı plasenta doku örneklerinde her 3 antikor için koryon villus stromasında ve Hofbauer hücrelerinde boyanma daha yoğun olarak görüldü. Normal ve perkreatalı plasentalarda desidua hücrelerinin bazılarında osteopontin, osteokalsin ve osteonektin immunoreaktivitesi gözlenmezken yer yer bazılarında immunoreaksiyon görüldü. Sonuç: Sonuç olarak, osteopontin, osteokalsin ve osteonektin'nin sinsityotrofoblast hücrelerinde özellikle de sinsityal köprülerde belirgin bir şekilde görülmesi, bu antikorların hücre- hücre adezyon fonksiyonu üzerine olan etkilerini göstermiştir. Perkreata dokularında HH hücrelerinin bu proteinlerle kuvvetli boyanması ve sayılarının artmış olarak görülmesi bu hücrelerin fagositik etkilerinin olabileceğini göstermiştir. Ayrıcada her iki plasenta örneğinde bu antikorların gebelik boyunca implantasyon, hücre hareketi - yapışması, desidualizasyon ve immün düzenleme gibi çeşitli süreçlerde önemli rol oynadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the expression of osteopontin, osteocalcin and osteonectin in normal and placenta percreta tissues and to determine how the expression of these proteins is altered in placenta percreta. Material and Method: In this study, placenta and umbilical cord tissues from 10 patients with normal placental location and 10 patients with placenta percreta spectrum were used. Tissue samples from both groups were subjected to routine histologic follow-up. Histochemical staining was performed on 5 μm thick sections of the paraffin blocks obtained. For immunohistochemical analysis, osteopontin, osteocalcin and osteonectin antibodies were used and evaluated under light microscope and micrographs were taken. Results: In the placentas of both groups, osteopontin, osteocalcin and osteonectin immunoreactivity was not observed in some syncytiotrophoblast cells, whereas immunoreaction was observed in others. In normal placenta tissue samples, significant immunoreactivity was detected for all 3 antibodies at the points where synstial bridges and nodes were in common. In percreata placenta tissue samples, staining was more intense in chorionic villus stroma and Hofbauer cells for all 3 antibodies. While osteopontin, osteocalcin and osteonectin immunoreactivity was not observed in some of the decidua cells in normal and percreata placentas, immunoreaction was observed in some of them. Conclusion: In our study, osteopontin, osteocalcin and osteonectin were significantly observed in syncytiotrophoblast cells, especially in syncytial bridges, indicating the effects of these antibodies on cell-cell adhesion function. The strong staining of HH cells with these proteins and their increased number in placenta percreata tissues indicated that these cells may have phagocytic effects. It was also concluded that in both placenta samples, these antibodies play important roles in various processes such as implantation, cell movement and adhesion, decidualization and immune regulation during pregnancy.