Ergenlerde karakter güçleri ve psikolojik sağlamlık
Character strengths and psychological resilience in adolescents
- Tez No: 944387
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ergenlerin karakter gücü özellikleri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Post-pozitivist paradigma doğrultusunda, nicel yaklaşımla yürütülen bu kesitsel ve korelasyonel araştırmada; Kişisel Bilgi Formu, Karakter Gelişim İndeksi, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen çalışma grubunu, yaşları 11-19 arasında değişen 722 ergen oluşturmaktadır (%66,1 kız, %33,9 erkek). Yaş ve gelişimsel farklılıklar gözetilerek katılımcılar ortaokul ve lise olmak üzere iki gruba ayrılmış; veriler hem çevrim içi hem yüz yüze toplanmıştır. Veriler, betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA, korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. T testiyle kademe ve cinsiyete göre; ANOVA ile sınıf düzeyine göre karakter güçleri ve psikolojik sağlamlık düzeyleri incelenmiştir. Korelasyon analizi değişkenler arası ilişkileri, regresyon analizleri ise karakter güçlerinin psikolojik sağlamlığı yordama düzeyini belirlemiştir. Bulgulara göre, ortaokul öğrencileri lise öğrencilerine kıyasla daha yüksek düzeyde iyimserlik ve kararlılık sergilemiştir. Cinsiyete göre farklılıklar; ortaokulda cesaret, maneviyat, sakinlik ve psikolojik sağlamlıkta; lisede bilgelik, cesaret, dürüstlük, nezaket, sakinlik ve psikolojik sağlamlıkta gözlenmiş; çoğu fark erkek öğrenciler lehine olmuştur. Ortaokulda 7. sınıf öğrencileri alçakgönüllülükte, 6. sınıflar ise iyimserlik, kararlılık ve psikolojik sağlamlıkta öne çıkmıştır. Lisede 11. sınıf öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeyi 9. sınıflardan yüksektir. Çoklu doğrusal regresyon analizine göre; ortaokul düzeyinde Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği modelinde affedicilik, alçakgönüllülük, iyimserlik, sakinlik ve yakınlık psikolojik sağlamlığın %31.5'ini; Connor-Davidson Ölçeği modelinde alçakgönüllülük, cesaret, iyimserlik ve kararlılık %39.9'unu açıklamaktadır. Lise düzeyinde ise sırasıyla %38.9 ve %52 oranında açıklayıcılık bulunmuştur. İlk modelde affedicilik, cesaret, iyimserlik, nezaket ve sakinlik; ikinci modelde bilgelik, cesaret, dürüstlük, iyimserlik, kararlılık ve sakinlik etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between adolescents' character strengths and their levels of psychological resilience. In line with the post-positivist paradigm, this cross-sectional and correlational study was conducted using a quantitative approach. The data collection tools included the Personal Information Form, Character Growth Index, Brief Resilience Scale, and the Connor-Davidson Resilience Scale - Short Form. The study group, selected through a convenience sampling method, consisted of 722 adolescents aged between 11 and 19 (66.1% female, 33.9% male). Considering age and developmental differences, participants were divided into two groups: middle school and high school. Data were collected through both online and face-to-face methods. The data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, correlation, and multiple linear regression analyses. The t-test was used to compare character strengths and resilience levels based on educational stage and gender, while ANOVA was employed to examine differences across grade levels. Correlation analysis assessed relationships between variables, and regression analyses determined the predictive power of character strengths on psychological resilience. According to the findings, middle school students exhibited higher levels of optimism and perseverance compared to high school students. Gender-based differences were found in courage, spirituality, composure, and resilience at the middle school level, and in wisdom, courage, honesty, kindness, composure, and resilience at the high school level, mostly in favor of male students. Among middle school students, seventh graders stood out in humility, while sixth graders displayed higher levels of optimism, perseverance, and resilience. In high school, eleventh graders had higher resilience scores than ninth graders. Multiple regression analyses revealed that, at the middle school level, forgiveness, humility, optimism, composure, and intimacy explained 31.5% of resilience (Brief Resilience Scale), while humility, courage, optimism, and perseverance explained 39.9% (Connor-Davidson Scale). At the high school level, the explanatory power of the models was 38.9% and 52%, respectively. In the first model, forgiveness, courage, optimism, kindness, and composure were significant predictors, whereas in the second model, wisdom, courage, honesty, optimism, perseverance, and composure were found to be influential.