2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşamış ergenlerde karakter güçlerinin psikolojik dayanıklılığı yordayıcı etkisi
The predictive effect of character strengths on psychological resilience in adolescents who experienced the 2023 Kahramanmaraş centered earthquake
  1. Tez No: 972306
  2. Yazar: NURCAN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEL İŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Travmatik yaşam olayları, bireylerin psikolojik dayanıklılıklarını, duygusal tepkilerini ve yaşamın zorluklarıyla başa çıkma becerilerini derinden etkileyen önemli deneyimler arasında yer almaktadır. Son yıllarda, pozitif psikoloji yaklaşımı çerçevesinde, karakter güçlerinin bireylerin zorlayıcı yaşam koşullarına karşı gösterdikleri uyum becerilerinde belirleyici bir rol oynadığı göz önünde bulundurularak bu araştırmada, 2023 yılında Kahramanmaraş merkezli depremi yaşamış ergenlerin psikolojik dayanıklılıkları ile karakter güçlerinin boyutlarından şükür, umut ve sosyal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, karakter güçlerinin alt boyutları olan şükür, umut ve sosyal zekânın psikolojik dayanıklılığı yordayıcı etkisi analiz edilmiştir. Çalışma, betimsel ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi, 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi yaşamış ve Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Osmaniye illerinde ikamet eden toplam 413 ergenden oluşmaktadır. Katılımcıların 247'si kız, 166'sı erkektir; yaş dağılımına göre 214'ü 14-16 yaş aralığında, 199'u ise 17-18 yaş aralığındadır. Veriler 'KGE Gençlik Envanteri' ve 'Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği' aracılığıyla toplanmıştır. Veriler analizinde Pearson korelasyon katsayısı, çoklu regresyon analizi, bağımsız gruplar t testi ve manova yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, psikolojik dayanıklılık ile karakter güçleri boyutları olan şükür, umut ve sosyal zekâ arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca bu üç karakter gücünün, psikolojik dayanıklılığı anlamlı düzeyde yordadığı belirlenmiştir. Demografik değişkenlerden cinsiyet bakımından anlamlı bir farklılık olmadığı; yaş değişkeni bakımından ise 17-18 yaş grubundaki ergenlerin şükür ve sosyal zekâ düzeylerinin anlamlı derecede yüksek olduğu bulgulanmıştır. Okul türü değişkeni açısından psikolojik dayanıklılık ve sosyal zekâ düzeyleri anlamlı şekilde farklılaşmış, Anadolu ve Fen/Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin daha yüksek puanlara sahip olduğu gözlemlenmiştir. İkametgâh tercihi değişkeni anlamlı farklılık oluşturmazken, yaşanılan şehir değişkenine göre Gaziantep'teki ergenlerin şükür ve umut düzeylerinin diğer illere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, travmatik yaşam olayları sonrası bireylerin uyum sürecinde karakter güçlerinin önemli bir destekleyici unsur olduğu vurgulanmakta; eğitim ve psikolojik danışma programlarında bu güçlerin gelişimini destekleyici yapılandırmalara yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Traumatic life events are among the important experiences that deeply affect individuals' psychological resilience, emotional reactions, and ability to cope with life's challenges. Considering that character strengths have played a decisive role in individuals' ability to adapt to challenging life conditions within the framework of positive psychology approach in recent years, this study aimed to examine the relationship between the psychological resilience of adolescents who experienced the earthquake centered in Kahramanmaraş in 2023 and the levels of gratitude, hope and social intelligence, which are dimensions of character strengths. In the study, the predictive effects of gratitude, hope, and social intelligence, which are the sub-dimensions of character strengths, on psychological resilience were analyzed. The study was conducted based on the descriptive relational screening model. The sample of the study consists of a total of 413 adolescents who experienced the 2023 Kahramanmaraş-centered earthquake and reside in the provinces of Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya and Osmaniye. Of the participants, 247 were female and 166 were male; according to age distribution, 214 were between 14-16 years old and 199 were between 17-18 years old. Data were collected through the 'KGE Youth Inventory' and 'Adolescent Psychological Resilience Scale'. Pearson correlation coefficient, multiple regression analysis, independent groups t test and manova methods were used in data analysis. According to the research findings, positive significant relationships were found between psychological resilience and the character strengths dimensions of gratitude, hope and social intelligence. Additionally, it was determined that these three character strengths significantly predicted psychological resilience. It was found that there was no significant difference in terms of gender among demographic variables, and in terms of age variable, the gratitude and social intelligence levels of adolescents in the 17-18 age group were significantly higher. Psychological resilience and social intelligence levels differed significantly in terms of school type variable, and it was observed that Anatolian and Science/Social Sciences High School students had higher scores. While the residence preference variable did not create a significant difference, it was determined that the gratitude and hope levels of adolescents in Gaziantep were higher than those in other provinces according to the city of residence variable. In line with the findings obtained, it is emphasized that character strengths are an important supporting element in the adaptation process of individuals after traumatic life events; it is recommended that structures supporting the development of these strengths should be included in education and psychological counseling programs.