Özel öğrenme güçlüğü olan bireylerin tanılanmasında çocuk ve ergenpsikiyatristlerinin görüş ve önerileri
Opinions and recommendations of child and adolescent psychiatrists on the diagnosis of individuals with specific learning disabilities
  1. Tez No: 944388
  2. Yazar: MEHMET ÇAĞATAY ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖÖG riski olan bireylerin tanılanmasında çocuk ve ergen psikiyatristleri birinci dereceden sorumludur; ÖÖG'nin erken dönemde doğru tanılanması, tanı alan bireylerin erken müdahaleden yararlanmalarını sağlamaktadır. Bu araştırmada, ÖÖG olan bireylerin tanılama süreçlerine ilişkin çocuk ve ergen psikiyatristlerinin görüşlerini ortaya koymak amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, ÖÖG riski olan bireylerin tanılanma sürecinde görev alan 15 çocuk ve ergen psikiyatristiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veri toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, ÖÖG riski olan bireylerin hastaneye genellikle öğretmenleri tarafından yönlendirildiğini; bunun dışında ailelerin ve çocuğun devam ettiği özel eğitim merkezinde görev yapan öğretmenler ile kurum yetkililerinin de yönlendirme yaptığı, ancak bu süreçte aile ve öğretmen bilgisizliğiyle kurum yetkililerinin yanlış yönlendirmelerinin tanı sürecini zorlaştırdığını ortaya koymuştur. Süreci kolaylaştırmak amacıyla okul düzeyinde tarama yapılması önerilmektedir. Aileler, çocuk ve ergen psikiyatristinden randevu bulmakta zorlandıklarını ve bulduklarında ise muayene ile değerlendirme süresinin kısa olduğunu belirtmişlerdir. ÖÖG olan bireylere genellikle DEHB'nin eşlik edebildiği ya da DEHB'nin ÖÖG'yi maskeleyebildiği; bu nedenle eşlik eden özellikler ve ayırıcı tanı süreçlerinin titizlikle yürütülmesi gerektiği vurgulanmıştır. Çocuk ve ergen psikiyatristleri, ÖÖG'nin tanılanmasında formal değerlendirme araçlarının yetersiz olduğunu ve genellikle klinik gözlem sonucuna göre karar verdiklerini, değerlendirme araçlarının ise bu kararı destekleyici bir rol üstlendiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca, okul, RAM ve hastane arasında işbirliği yapılmaması nedeniyle tanılama sürecinin zorlaştığı yönünde de görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Child and adolescent psychiatrists are primarily responsible for the diagnosis of individuals at risk for SLD; early and accurate diagnosis of SLD ensures that diagnosed individuals benefit from early intervention. This study employed a phenomenological design, one of the qualitative research methods, to reveal the views of child and adolescent psychiatrists regarding the diagnostic processes of individuals with SLD. Within the scope of the study, data were collected through semi-structured interviews with 15 child and adolescent psychiatrists involved in the diagnostic process of individuals at risk for SLD. The findings revealed that individuals at risk for SLD are most often referred to hospitals by their teachers; in addition, families, teachers working in special education centers the child attends, and institutional staff may also refer the child. However, lack of knowledge among families and teachers, along with misguidance by institutional staff, complicates the diagnostic process. To facilitate this process, it is recommended that screening be conducted at the school level. Families stated that they had difficulty getting appointments with child and adolescent psychiatrists and that the examination and evaluation times were short when they did. It was emphasized that SLD is often accompanied by ADHD or that ADHD can mask the presence of SLD; therefore, the comorbid features and differential diagnosis processes must be carried out meticulously. Child and adolescent psychiatrists stated that formal assessment tools are inadequate in diagnosing SLD and that they generally make decisions based on clinical observation, with assessment tools playing a supportive role in their decision-making. Additionally, they reported that the lack of collaboration among schools, RAM, and hospitals complicates the diagnostic process.