Hafif düzeyde zihin yetersizliği olan öğrencilere matematik problemi çözme becerisinin öğretiminde READER Stratejisinin etkililiği
The effectiveness of the READER Strategy in teaching mathematics problem-solving skills to students with mild intellectual disability
- Tez No: 944386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı READER Stratejisi'nin, hafif düzeyde zihin yetersizliği olan öğrencilerin; a) bir aşamalı çarpma/bölme işlemi içeren eşit grup problemi çözme becerilerinde, b) bir aşamalı çarpma/bölme işlemi içeren eşit grup problemi çözme becerilerini farklı kişi ve farklı ortama genelleyebilmelerinde, c) bir aşamalı çarpma/bölme işlemi içeren eşit grup problemi çözme becerilerini 2 ve 4 hafta sonra sürdürmelerinde etkisini incelemektir. Araştırmaya hafif düzeyde zihin yetersizliği tanılı üç öğrenci katılmıştır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma süreci; başlama düzeyinin belirlenmesi, READER Stratejisi'nin öğretimi, öğretim sonu değerlendirme oturumlarının düzenlenmesi, genelleme ve izleme aşamalarından oluşmuştur. READER Stratejisinin öğretimi; ön bilgileri harekete geçirme, stratejiyi tartışma, model olma, rehberli uygulama ve bağımsız uygulama olmak üzere beş aşamadan oluşmaktadır. Öğretim oturumları ölçüt temelli gerçekleştirilmiştir. Tüm değerlendirme oturumlarında 10 tane problemden oluşan değerlendirme kağıtları kullanılmıştır. Öğrencilerin verilerinin puanlanmasında doğru çözdükleri problem sayısı belirlenmiş ve elde edilen veriler grafiksel analiz yoluyla analiz edilerek görsel olarak sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda READER Stratejisi'nin; hafif düzeyde zihin yetersizliği olan öğrencilerin bir aşamalı çarpma/bölme işlemi içeren eşit grup problemi çözmelerinde etkili olduğu, öğrencilerin problem çözme becerilerini farklı ortama ve farklı kişiye genelledikleri ve öğretim sona erdikten 2 ve 4 hafta sonra problem çözme performanslarını sürdürdükleri belirlenmiştir. Araştırmanın sosyal geçerlik bulguları incelendiğinde araştırmanın katılımcıları ve öğretmenler READER Stratejisi'ne yönelik olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effectiveness of the READER Strategy, for students with mild intellectual disabilities in: a) solving equal group problems involving single-step multiplication/division, b) generalizing their ability to solve equal group problems with single-step multiplication/division to different people and different environments, c) maintaining their problem-solving skills for equal group problems involving single-step multiplication/division after 2 and 4 weeks. The study included three students diagnosed with mild intellectual disabilities. A multiple probe design across participants, a type of single-subject research design, was used in the study. The research process consisted of determining the baseline, teaching the READER Strategy, conducting post-instruction evaluation sessions, and implementing generalization and maintenance phases. The instruction of the READER Strategy included five stages: activating prior knowledge, discussing the strategy, modeling the strategy, supporting the strategy and independent practice. Instruction sessions were conducted based on criterion-referenced assessments. Assessment papers containing 10 problems were used in all evaluation sessions. The number of correctly solved problems was recorded for each student, and the collected data were analyzed through graphical analysis and visually presented. The results of the study indicated that the READER Strategy was effective in teaching students with mild intellectual disabilities to solve equal group problems involving single-step multiplication/division. Additionally, students were able to generalize their problem-solving skills to different settings and individuals, and they maintained their performance 2 and 4 weeks after instruction ended. The social validity findings of the study showed that both the participants and their teachers provided positive feedback regarding the READER Strategy.