Bolu'daki doğa temelli göllerin sürdürülebilir turizm kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of nature based lakes in Bolu within the scope of sustainable tourism
- Tez No: 944414
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE ÇİLAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bolu ili sahip olduğu birçok doğa temelli göl ve göleti ile Türkiye'nin önemli bir doğa temelli turizm destinasyonudur. Bolu ilindeki doğa temelli göllerin sürdürülebilir turizm kapsamında değerlendirilmesi için yapılan bu çalışmada; göllerin sahip olduğu doğal, kültürel ve sosyo-ekonomik değerlerin belirlenmesi, bu değerlerin turizm potansiyelinin ortaya konması, göllerin korunmasına yönelik uygulamalar ve girişimlerin incelenerek sürdürülebilir turizmin sağlanması için gerekli önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan çalışmanın literatür taraması sürecinde doğa temelli turizm, sürdürülebilir turizm ve Bolu ilindeki doğa temelli göllerle ilgili araştırma yapılarak kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı doğrultusunda oluşturulan yarı yapılandırılmış soru formu aracılığıyla Bolu ilinde faaliyet gösteren, doğa, turizm ve çevre konularında söz sahibi olan kamu kurumlarının ve belediyelerin yönetici ve çalışanları ile sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplamda 32 katılımcı ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Buna göre, Bolu'daki göllerin hem doğal ekosistem hem de turizm potansiyeli açısından önemli alanlar olduğu, ancak insan etkisi, altyapı yetersizlikleri ve paydaşlar arası koordinasyon eksikliği nedeniyle bu potansiyelin sürdürülebilir şekilde yönetilemediği belirlenmiştir. Bolu'daki göllerin doğa temelli turizm açısından sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesinin, çevresel koruma, ekonomik fırsatların adil dağılımı, paydaşlar arası koordinasyon ve çevre bilinci artırıcı faaliyetlerin bütüncül bir şekilde ele alınması ile mümkün olacağı saptanmıştır. Bu çalışma Bolu'daki göller ve çevresinde doğa temelli turizmin sürdürülebilirliğini artırmak amacıyla yapılacak proje ve uygulamalara yönelik somut adımlar sunduğundan, önem arz etmektedir. Bu yönüyle çalışma göllerin korunmasına ilişkin mevcut uygulamaların değerlendirilmesi ve sürdürülebilir turizmin sağlanmasına yönelik politika önerilerinin geliştirilmesi, yönetsel ve stratejik yaklaşımların çeşitlendirilmesine katkı sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Bolu province is an important nature based tourism destination in Turkey with its many nature based lakes and ponds. In this study, which was conducted to evaluate nature based lakes in Bolu province within the scope of sustainable tourism, it was aimed to determine the natural, cultural and socio-economic values of the lakes, to reveal the tourism potential of these values, to examine the practices and initiatives for the protection of the lakes and to develop the necessary suggestions for ensuring sustainable tourism. In the literature review process of the study using qualitative research method, a conceptual framework was created by conducting research on nature based tourism, sustainable tourism and nature based lakes in Bolu province. Face-to-face interviews were conducted with managers and employees of public institutions and municipalities operating in Bolu province and having a say in nature, tourism and environment issues, and managers of non-governmental organizations through a semi-structured questionnaire created in line with the purpose of the study. Data obtained from interviews with a total of 32 participants were subjected to content analysis. Accordingly, it has been determined that the lakes in Bolu are important areas in terms of both natural ecosystem and tourism potential, but this potential cannot be managed sustainably due to human impact, inadequate infrastructure and lack of coordination between stakeholders. It has been determined that sustainable management of the lakes in Bolu in terms of nature based tourism will be possible by considering environmental protection, fair distribution of economic opportunities, coordination among stakeholders and environmental awareness-raising activities in a holistic manner. This study is important because it provides concrete steps for projects and applications to be carried out to increase the sustainability of nature based tourism in and around the lakes in Bolu. In this respect, the study contributes to the evaluation of current practices regarding the protection of lakes and the development of policy recommendations for ensuring sustainable tourism, and the diversification of administrative and strategic approaches