Bolu ilinin spor turizmi potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study to determine the sports tourism potential of Bolu
- Tez No: 998077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR CÜNEYT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda insanların tatil yapma şekilleri değişmeye başlamıştır. Bu değişim, farklı turizm türlerinin önem kazanmasına yol açmıştır. Turizm yatırımları da artık bu yeni ilgi alanlarına göre planlanmaktadır. Spor turizmi, bu alternatif turizm türleri arasında öne çıkanlardan biridir. Spor amaçlı seyahat eden turistlerin, diğer turistlere göre daha fazla harcama yapması da bu alana olan ilgiyi artırmaktadır. Özellikle ABD ve Avrupa'daki gelişmiş ülkeler, spor turizmine büyük yatırımlar yaparak bu sektörden önemli kazançlar elde etmektedir. Türkiye ise dört mevsimin yaşanması ve coğrafi–iklim şartlarının uygun olması sayesinde hem yaz hem de kış spor turizmine elverişli nadir ülkelerden biridir. Buna rağmen, spor turizmi potansiyelimizin tam olarak kullanılmadığı görülmektedir. Turizm gelirlerini artırmak için yeni spor turizmi alanlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Bolu'nun spor turizmi açısından sahip olduğu potansiyeli ortaya koymaktır. Bu amaçla yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşan nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Görüşmelerde sorulacak sorular, üç akademisyenin değerlendirmesiyle gözden geçirilmiş ve son hâline getirilmiştir. Araştırmada kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak 13 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapılmış ve katılımcıların izniyle ses kaydı alınmıştır. Toplanan veriler içerik analizi ve SWOT analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, katılımcıların hepsi Bolu'nun spor turizmi açısından yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtmiştir. Bolu'nun spor turizmi SWOT analizi sonuçlarına göre, şehrin en güçlü üç yönü coğrafi konum avantajı, doğal çevre ve iklim koşulları ile kamp merkezi olarak bilinirliği olarak öne çıkmaktadır. En zayıf üç yön ise tesis ve otel eksikliği, paydaş iş birliğinin olmaması ve tanıtım çalışmalarının zayıf olması şeklinde belirlenmiştir. Bolu'nun değerlendirebileceği en önemli üç fırsat arasında yeni tesis ve otel yatırımlarına uygun ortam, doğa sporlarına artan ilgi ve büyükşehirlere yakınlığın sağladığı sürekli talep bulunmaktadır. En büyük üç tehdit ise rakip şehirlerin spor turizmi alanında güçlenmesi, iklim değişikliğinin spor ortamını olumsuz etkileyebilmesi ve doğal çevrenin bozulma riski olarak ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the way people holiday has begun to change. This change has led to different types of tourism gaining importance. Tourism investments are now also planned according to these new areas of interest. Sports tourism is one of the most prominent of these alternative types of tourism. The fact that tourists travelling for sporting purposes spend more than other tourists also increases interest in this area. Developed countries, particularly in the US and Europe, are making significant investments in sports tourism and reaping substantial profits from this sector. Turkey, on the other hand, is one of the few countries suitable for both summer and winter sports tourism, thanks to its four seasons and favourable geographical and climatic conditions. Despite this, it is evident that our sports tourism potential is not being fully utilised. Developing new sports tourism areas is crucial for increasing tourism revenues. The aim of this research is to reveal Bolu's potential in terms of sports tourism. To this end, a qualitative research method consisting of semi-structured interviews was used. The questions to be asked in the interviews were reviewed and finalised with the evaluation of three academics. Using snowball sampling, face-toface interviews were conducted with 13 individuals, and audio recordings were made with the participants' consent. The collected data were evaluated using content analysis and SWOT analysis. As a result, all participants stated that Bolu has high potential in terms of sports tourism. According to the results of Bolu's sports tourism SWOT analysis, the city's three strongest aspects are its geographical location advantage, natural environment and climate conditions, and its reputation as a camping centre. The three weakest aspects were identified as a lack of facilities and hotels, a lack of stakeholder cooperation, and weak promotional efforts. The three most important opportunities that Bolu can capitalise on are the suitable environment for new facility and hotel investments, the growing interest in nature sports, and the constant demand provided by its proximity to large cities. The three biggest threats are the strengthening of rival cities in the field of sports tourism, the potential negative impact of climate change on the sports environment, and the risk of damage to the natural environment.