Yetişkin bireylerde bağlanma stilleri, psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between attachment styles, psychological resilience and mindfulness in adults
- Tez No: 944436
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLHAN SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerin bağlanma stilleri, psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasında ilişki bulunup bulunmadığını incelemektedir. Araştırmanın diğer amacı yetişkin bireylerin söz konusu özelliklerinin cinsiyet, gelir ve romantik ilişki durumu değişkenleri açısından ele alınmasıdır. Araştırmanın örneklemi 18-45 yaş aralığında bulunan 339 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcıların 243'ü (%71,7) kadın, 96'sı (%28,3) erkek ve yaş ortalaması 30,24±6,65'tir. Araştırmanın verileri katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği'nin (BİFÖ) uygulanmasıyla elde edilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma verileri SPSS 29 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Bağımsız Gruplar T-Testi Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; kaygılı ve kaçınmacı bağlanma stilinin psikolojik sağlamlık ile negatif korelasyona sahip olduğu, kaygılı ve kaçınmacı bağlanma stili ile bilinçli farkındalık düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalık arasında pozitif korelasyon olduğu, düşük gelir grubundaki katılımcıların kaygılı bağlanma puanlarının orta gelir grubundaki katılımcılardan anlamlı derecede yüksek olduğu, ilişkisi olmayan bireylerin kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma puanlarının ilişkisi olan katılımcılardan, erkeklerin psikolojik sağlamlık düzeyinin kadınlardan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu, ilişkisi olan bireylerin bilinçli farkındalık düzeylerinin ilişkisi olmayan bireylerin bilinçli farkındalık düzeylerinden anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, kaygılı bağlanmanın psikolojik sağlamlığı ve bilinçli farkındalığı yordadığı, kaçınmacı bağlanma stilinin bilinçli farkındalığı yordadığı ve bilinçli farkındalığın psikolojik sağlamlığı yordadığı saptanmıştır. Sonuçlar psikolojik sağlamlıkta, bağlanma stilleri ve bilinçli farkındalığın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine whether there is a relationship between adult individuals' attachment styles, psychological resilience and mindfulness levels. In addition, another aim of the research is to examine these characteristics in terms of demographic variables, including gender, income level and romantic relationship status. The sample of the research consists of 339 participants in the 18-45 age group (30,24±6,65). 243 (71.7%) of the participants were women and 96 (28.3%) were men. The data of the research were provided to the participants through the Demographic Information Form, Inventory of Experiences in Close Relationships, Brief Resilience Scale and Mindful Attention Awareness Scale. The research was designed in the relational survey model, one of the quantitative research methods. The data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 29 package program. For the statistical analyses, Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Multiple Linear Regression Analysis, and Hierarchical Regression Analysis were performed. According to the findings, anxious and avoidant attachment styles showed a negative correlation with psychological resilience. Additionally, both anxious and avoidant attachment styles were found to be negatively associated with levels of mindfulness. On the other hand, a positive correlation was observed between psychological resilience and mindfulness. Participants from the low-income group reported significantly higher levels of anxious attachment compared to those from the middle-income group. Individuals who were not in a romantic relationship had significantly higher scores on both anxious and avoidant attachment styles than those who were in a relationship. Furthermore, male participants exhibited significantly higher levels of psychological resilience compared to female participants. It was also found that participants who were in a romantic relationship had significantly higher levels of mindfulness than those who were not in a relationship. Regression analyses revealed that anxious attachment significantly predicted both psychological resilience and mindfulness; avoidant attachment significantly predicted mindfulness; and mindfulness significantly predicted psychological resilience. These results highlight the critical role of attachment styles and mindfulness in fostering psychological resilience.