Yeşil bilişim farkındalığı: örnek bir webuygulaması
Green it awareness: A sample web application
- Tez No: 944437
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çağımızda dijitalleşme bireylerin, kurumların ve toplumların yaşam biçimlerini yeniden şekillendiren, hızlı ve sürekli bir dönüşüm sürecidir. Bilişim teknolojilerinin giderek yaygınlaşması bilgiye erişimi kolaylaştırmanın, iş süreçlerini optimize etmenin ve yenilikçi çözümler sunmanın ötesinde ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda önemli etkiler oluşturmuştur. Sürekli artan enerji tüketimi, elektronik atıkların hızla artan hacmi ve karbon salınımı bilişim teknolojilerinin çevre üzerindeki olumsuz etkileri arasında öne çıkmaktadır. Yeşil bilişim, bilişim teknolojilerinin üretiminden kullanımına ve geri dönüşüm süreçlerine kadar tüm yaşam döngüsünü kapsayan çevre dostu bir anlayışı ifade etmektedir. Yeşil bilişim farkındalığı, bilişim teknolojilerinin çevresel etkilerini azaltma ve sürdürülebilirlik hedeflerine katkıda bulunma açısından hayati bir öneme sahiptir. Bununla birlikte, bilişim teknolojilerinin kullanımının artmasına rağmen, işletmeler arasında yeşil bilişim konusundaki farkındalık düzeyinin yetersiz olduğu göze çarpmaktadır. Bu çalışmada işletmelerin yeşil bilişim konusundaki farkındalıklarını artırmak ve çevresel sürdürülebilirlik süreçlerine katkı sağlamak amacıyla bir web sitesi tasarlanmıştır. Web sitesi HTML, CSS, JavaScript, Bootstrap ve PHP gibi web tasarımı ve geliştirme dilleri kullanılarak oluşturulmuştur. Site, yeşil bilişimin temel kavramları, sürdürülebilir teknolojiler, e-atık yönetimi, karbon ayak izinin azaltılması, ekolojik etiketler gibi konulara yönelik bilgi sağlayarak kullanıcılara çevre dostu teknolojilere geçişte ve yeşil bilişim bilincini artırmada katkı sağlamaktadır. Araştırma sürecinde web sitesinin etkinliğini artırmak ve yeşil bilişim içeriklerini daha iyi sunmak amacıyla dört uzmandan geri bildirim alınmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda içerik, görseller, yazım hataları ve SEO optimizasyonu açısından revizyonlar yapılmıştır. Bu düzenlemeler siteyi daha anlaşılır ve işlevsel hale getirmiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarla yeşil bilişimin toplumsal, çevresel ve ekonomik katkılarının daha belirgin hale gelmesi ve bu alandaki farkındalığın artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the modern era, digitalization is a rapid transformation reshaping the lifestyles of individuals, organizations, and societies. The increasing use of information technologies has facilitated access to information, optimized business processes, and provided innovative solutions, but also had significant impacts in economic, social, and environmental domains. Rising energy consumption, the growing volume of electronic waste, and carbon emissions are among the most prominent negative environmental effects of information technologies. Green computing refers to an environmentally friendly approach covering the entire lifecycle of information technologies, from production and usage to recycling. Green computing awareness is crucial in reducing the environmental impact of information technologies and contributing to sustainability goals. However, despite the growing use of information technologies, the level of awareness regarding green computing among companies remains insufficient. This study aims to raise companies' awareness of green computing and contribute to environmental sustainability by designing a website. The website was developed using web design and development languages such as HTML, CSS, JavaScript, Bootstrap, and PHP. It provides information on key concepts of green computing, sustainable technologies, e-waste management, carbon footprint reduction, and ecological labels, helping users transition to environmentally friendly technologies and raise awareness of green computing. During the research process, feedback from four experts was obtained to improve the website's effectiveness and content presentation. Revisions based on expert feedback made the site more comprehensible and functional. Future work is expected to further highlight the societal, environmental, and economic contributions of green computing and raise awareness in this field.