Yapay zekanın etkileyici pazarlamada kullanımı: Sanal etkileyicilere yönelik tüketici tutumu
The use of artificial intelligence in influencer marketing: Consumer targeting of virtual influencers
- Tez No: 944438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERİÇ ESAT BEBİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, etkileyici pazarlamada yapay zekanın kullanımını ve tüketicilerin sanal etkileyicilere yönelik tutumlarını araştırıyor. Nitel bir yöntem kullanılarak yürütülen çalışmaya, veri toplamak için yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler kullanılarak çeşitli demografik özelliklere sahip 36 katılımcı katıldı. Verileri kategorilere ayırmak için tematik analiz kullanıldı. Bulgular, sanal etkileyicilerin tüketiciler üzerindeki etkisinin karmaşık ve çok boyutlu olduğunu gösteriyor. Birçok katılımcı içeriklerini görsel olarak çekici bulurken, özgünlükten yoksun olduğu için eleştirdiler. Çoğu, sanal etkileyici onaylarını ticari amaçlı ve önyargılı olarak gördü. Genel olarak, tüketici davranışı üzerindeki etkileri sınırlı olarak görüldü ve genellikle satın alma eylemlerine dönüşmedi. Çalışma, sanal etkileyicilerin tüketici güveni ve marka sadakati oluşturmada henüz gerçek etkileyicilerle boy ölçüşemediği sonucuna varıyor. Daha etkili bir kullanım için markalar, tüketici beklentileriyle uyumlu, şeffaf ve samimi stratejiler benimsemelidir. Sadece estetiği değil, güveni ve özgünlüğü vurgulamak, sanal etkileyicilerin daha güçlü tüketici bağlantıları kurmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research explores the use of artificial intelligence in influencer marketing and consumer attitudes toward virtual influencers. Conducted using a qualitative method, the study involved 36 participants with diverse demographics, using semi-structured in-depth interviews for data collection. Thematic analysis was used to categorize the data. Findings indicate that the influence of virtual influencers on consumers is complex and multi-dimensional. While many participants found their content visually appealing, they criticized it for lacking authenticity. Most viewed virtual influencer endorsements as commercially driven and biased. Overall, their impact on consumer behavior was seen as limited, often failing to translate into purchasing actions. The study concludes that virtual influencers have yet to match real influencers in building consumer trust and brand loyalty. For more effective use, brands should adopt transparent and sincere strategies aligned with consumer expectations. Emphasizing trust and authenticity, not just aesthetics, will help virtual influencers form stronger consumer connections.