Obez bireylerde duygusal yeme ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between emotional eating and quality of life in obese individuals
- Tez No: 944465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma obez bireylerin duygusal yeme ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Sivas ili Merkez ilçesinde bulunan Özel Medicana Sivas Hastanesi, Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvuran 197 obez birey çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla bir anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve vücut analizi yapılmıştır. Katılımcıların beslenme durumlarını tespit etmek için 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Katılımcıların duygusal yeme durumlarını değerlendirmek için Duygusal Yeme Ölçeği, yaşam kalitesini değerlendirmek için Kilonun Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Ölçeği uygulanmıştır. Obez bireylerin %71.1'i kadın, %28.9'u erkektir. Kadınların günlük aldıkları ortalama enerji 1281,06±380,60 kkal/gün iken, erkeklerin günlük aldıkları ortalama enerji 1197,67±280,77 kkal/gün bulunmuştur. Obez bireylerin BKİ ortalaması 33.40 kg/m2 olarak bulunmuştur. Obez bireylerin %73.6'sının 'Duygusal Yiyici' sınıfında yer aldığı saptanmıştır. Obez bireylerin düzenli ana öğün tüketimi ile duygusal yeme düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0,0905). Obez bireylerde eğitim durumu, çalışma durumu, tanısı konulmuş hastalık varlığı, ilaç ve besin takviyesi kullanım durumu, sigara ve alkol kullanım durumları ile duygusal yeme davranışı arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Duygusal yeme ölçeği ile enerji, karbonhidrat, protein ve yağ alımları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır (p>0,05). Duygusal yeme ile obez bireylerin kalça çevresi (rh=0,243, p0,05). Kilonun yaşam kalitesi üzerindeki etkisi açısından enerji (p=0,003), protein (p=0,024) ve yağ (p=0,005) alımları ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Alt boyutlarda ise enerji alımı; bedensel işlevler (p=0,046), özgüven (p=0,022), cinsel yaşam (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between emotional eating and quality of life in obese individuals. The study included 197 obese individuals who applied to the Nutrition and Diet Polyclinic of Private Medicana Sivas Hospital, located in the central district of Sivas province. A questionnaire form was applied to determine the personal characteristics of the individuals participating in the study, anthropometric measurements were taken and body analysis was performed. A 3-day food consumption record was taken to determine the nutritional status of the participants. The Emotional Eating Scale was used to assess the emotional eating status of the participants and the Scale of the Effect of Weight on Quality of Life was used to assess the quality of life. Among obese individuals, 71.1% were female and 28.9% were male. The mean daily energy intake of female obese individuals was 1281.06±380.60 kcal/day, while the mean daily energy intake of male obese individuals was 1197.67±280.77 kcal/day. The mean BMI of obese individuals was found to be 33.40 kg/m2. It was found that 73.6% of obese individuals were in the 'Emotional Eater' class. There was no significant relationship between regular consumption of main meals and emotional eating levels of obese individuals (p=0.0905). No statistically significant correlation was found between education status, employment status, diagnosed disease status, regular medication use, regular nutritional supplementation, smoking and alcohol use status and emotional eating behavior in obese individuals (p>0.05). There was no significant relationship between emotional eating scale and energy, carbohydrate, protein and fat intake (p>0.05). Emotional eating has a significant positive relationship with hip circumference (rh=0.243, p0.05). In terms of the effect of weight on quality of life, positive significant relationships were found with energy (p=0.003), protein (p=0.024) and fat (p=0.005) intakes. In the sub-dimensions, energy intake was significantly associated with bodily functions (p=0.046), self-confidence (p=0.022), sexual life (p0.05).