Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli sığınmacıların geri dönüş eğilimleri
The return tendencies of Syrian asylum seekers living in Şanlıurfa
- Tez No: 944466
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Göçün önemli bir boyutu göç eden grupların anavatana geri dönüşüdür. Geri dönüş, gönüllü veya zorunlu göç sonrası göç edenlerin köken ülkeye tekrar dönüşünü ifade eder. Ulusal ve uluslararası yasal metinler geri dönüşü bir hak olarak tanımlamıştır. Gönüllü geri dönüş, uluslararası alanda mülteci krizlerine yönelik kalıcı çözümlerden biri olarak kabul edilmekte olup, bu süreç hem bireysel hem de yapısal dinamikler tarafından şekillenmektedir. Bu çalışmanın temel problemi, Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli sığınmacıların geri dönüş konusuna nasıl yaklaştıkları sorusu üzerine şekillenmektedir. Ayrıca çalışma, Suriyeli sığınmacıların gönüllü geri dönüş eğilimlerini ve bu eğilimleri şekillendiren temel faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve fenomenolojik araştırma deseni çerçevesinde derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Şanlıurfa'nın üç merkez ilçesinde (Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü) yaşayan toplam 26 Suriyeli sığınmacı ile gerçekleştirilen görüşmeler, Suriyelilerin geri dönüşe yönelik tutumlarını öğrenme fırsatı sunmuştur. Araştırma bulgularına göre, sığınmacıların büyük bir kısmı, Suriye'deki güvenlik kaygıları, ekonomik istikrarsızlık, altyapı eksiklikleri, mezhepsel ve politik çatışmalar ile sosyal bağların kopması gibi nedenlerden dolayı geri dönüşe olumsuz yaklaşmaktadır. Öte yandan, rejim değişikliği, savaşın sona ermesi, güvenliğin sağlanması ve temel hakların güvence altına alınması gibi koşulların sağlanması durumunda geri dönmeyi düşünebileceklerini belirten bir grup da bulunmaktadır. Çalışma, sığınmacıların geri dönüş süreçlerinin çok katmanlı bir yapıya sahip olduğunu ve bireysel faktörlerin yanı sıra, ulusal ve uluslararası politikaların da bu süreç üzerinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Bulgular, göç yönetimi ve geri dönüş politikalarının daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir şekilde ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
An important dimension of migration is the return of migrant groups to their homeland. Return refers to the re-migration of individuals to their country of origin following voluntary or forced displacement. National and international legal frameworks recognize return as a fundamental right. Voluntary return is regarded as one of the durable solutions to refugee crises at the international level, and this process is shaped by both individual and structural dynamics. The central research question of this study revolves around how Syrian refugees residing in Şanlıurfa perceive the issue of return. Additionally, the study aims to examine the tendencies of Syrian refugees toward voluntary return and to identify the key factors influencing these tendencies. A qualitative research methodology was employed, using a phenomenological research design and in-depth interview techniques. Interviews were conducted with a total of 26 Syrian refugees living in three central districts of Şanlıurfa (Eyyübiye, Haliliye, and Karaköprü), providing valuable insights into their attitudes toward return. According to the research findings, the majority of refugees are reluctant to return due to concerns over security conditions in Syria, economic instability, lack of infrastructure, sectarian and political conflicts, and the breakdown of social ties. However, a group of respondents indicated that they might consider returning if certain conditions were met, such as a regime change, the end of the war, the establishment of security, and the guarantee of fundamental rights. The study highlights that the return processes of refugees are highly complex and multilayered, influenced not only by individual factors but also by national and international policies. The findings suggest that migration management and return policies must be approached in a more inclusive and sustainable manner.