İklim değişikliği ve çevresel etkiler bağlamında ahşap evlerin ekoturizm potansiyeli
Ecotourism potential of wooden houses in the context of climate change and environmental impacts
  1. Tez No: 944468
  2. Yazar: KETEVAN GOBECHIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu derleme tez çalışması, ahşap evlerin ekoturizm sektörü için sürdürülebilir ve çekici bir konaklama alternatifi olarak potansiyelini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Literatür taraması, ahşabın düşük karbon ayak izi, yüksek enerji verimliliği ve yenilenebilir bir kaynak olması sayesinde çevresel sürdürülebilirlik açısından önemli avantajlar sunduğunu göstermektedir. Ayrıca, ahşap evlerin doğal ve otantik atmosferi, estetik çekiciliği ve sağlıklı iç ortam sağlama potansiyeli, misafir deneyimini olumlu yönde etkilemektedir. Dünya genelindeki ve Türkiye'deki başarılı ahşap ekoturizm tesisi örnekleri, bu potansiyelin pratik uygulamalarını ve sürdürülebilir işletme modellerini somutlaştırmaktadır. İklim değişikliğinin potansiyel etkilerine karşı doğru malzeme seçimi ve adaptasyon stratejileri önem taşımaktadır. Sonuç olarak, ahşap evler ekoturizm ilkeleriyle uyumlu, çevresel açıdan sürdürülebilir ve misafir memnuniyetini artıran çekici bir konaklama seçeneği olarak değerlendirilmektedir. Gelecek araştırmalar, ahşap evlerin ekonomik, sosyo-kültürel etkilerini ve farklı iklimlerdeki uygulama potansiyelini daha derinlemesine incelemelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis review comprehensively examines the potential of wooden houses as a sustainable and attractive accommodation alternative for the ecotourism sector. The literature review shows that wood offers significant advantages in terms of environmental sustainability due to its low carbon footprint, high energy efficiency and being a renewable resource. In addition, the natural and authentic atmosphere, aesthetic appeal and healthy indoor environment potential of wooden houses positively affect the guest experience. Successful examples of wooden ecotourism facilities around the world and in Türkiye embody the practical applications and sustainable business models of this potential. Correct material selection and adaptation strategies are important against the potential effects of climate change. As a result, wooden houses are considered to be an attractive accommodation option that is compatible with ecotourism principles, environmentally sustainable, and increases guest satisfaction. Future research should examine the economic, and socio-cultural impacts of wooden houses and their potential for application in different climates in more depth.