Şirketlerde iç kontrol eksiklik ve zafiyetleri: Sağlık sektörü kurumlarının muhasebe bilgi sistemleri üzerine bir örnek uygulama
Internal control deficiencies and weaknesses in companies: A case study on accounting information systems in healthcare institutions
- Tez No: 944484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS TURĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, kurumsal iş süreçlerinde karşılaşılan eksikliklerin nedenlerini ve bu eksikliklerin kurumsal performans üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, bir hastanenin farklı departmanlarında görev yapan deneyimli çalışanlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler derinlemesine mülakat yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel bulguları, iç kontrol mekanizmalarındaki zayıflıklar, veri entegrasyonu ve raporlama süreçlerindeki aksaklıklar, stok yönetiminde karşılaşılan problemler, personel yönetimindeki adaletsizlikler ve tahsilat süreçlerindeki gecikmelerin kurumsal verimlilik üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermektedir. Çalışmada, modern teknolojik araçların süreçlere entegrasyonu, şeffaflık ve izlenebilirliğin artırılması, çalışan odaklı yaklaşımların benimsenmesi ve finansal süreçlerin optimize edilmesi gibi öneriler sunulmuştur. Bu öneriler, kurumsal işleyişi iyileştirmek ve sürdürülebilir bir yönetim modeli oluşturmak için kapsamlı bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the causes of deficiencies in corporate business processes and their impact on organizational performance. Semi-structured interviews were conducted with experienced employees working in various departments of a hospital, and the data collected were analyzed using the content analysis method. The primary findings of the research reveal that weaknesses in internal control mechanisms, disruptions in data integration and reporting processes, issues encountered in stock management, inequities in personnel management, and delays in collection processes have adverse effects on corporate efficiency. The study provides recommendations such as integrating modern technological tools into processes, enhancing transparency and traceability, adopting employee-focused approaches, and optimizing financial processes. These recommendations serve as a comprehensive guide to improving organizational operations and establishing a sustainable management model.