A.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma Uygulama Çiftliği sığır ve kuzu besicilik faaliyetlerinin ekonomik analizi ve işgücü istekleri üzerine bir araştırma
A Research on the economic analysis and the labour requirements of the cattle and lamb fattening enterprises on the research and application farm of the agriculture faculty of Ankara University
- Tez No: 9444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ile, A.O.Z.F. Araştırma-Uygulama Çiftliğinde 6.12.1988 - 31.7.1989 tarihleri arasında 30 baş Siyah-Alaca ırkı erkek danalar ve 11. 4. 1989- 10. 7. 1989 tarihleri arasında 30 baş Anadolu Merinosu ırkı erkek kuzularla yürütülmüş olan besicilik faaliyetlerinin ekonomik analizi yapılmıştır. Sığır besiciliğinde işletmenin 4.717.862,42 Tl zarar, kuzu besiciliğinde ise 910.833,20 TL kâr elde ettiği hesaplanmıştır. Bir kg canlı ağırlık maliyeti, sığır besiciliğin de 2.697,89 Tl, kuzu besiciliğinde 2.4İ4.67 TL olarak bulun muştur. Bir kg canlı ağırlık artışının maliyeti ise sığır besiciliğinde 2.686,88 II, kuzu besiciliğinde 1.470,24 TL olarak saptanmıştır. Sığır besiciliğinde hayvan başına besi süresince ortalama 1.538,08 kg kesif yem yedirilmiş, buna karşılık 197,87 kg canlı ağırlık artışı sağlanmıştır. Kuzu besiciliğinde ise hayvan başına besi süresince ortalama 67,20 kg kesif yem yedirilmiş, buna karşılık 25,74 kg canlı ağırlık artışı sağlanmıştır. Sığır besiciliğinde 6 hayvanda meydana çıkan rahatsızlık nedeniyle canlı ağırlık artışında yaklaşık iki ay süreyle performans düşüklüğü görülmüş ve yapılan marjinal analizde besinin 105' inci günden sonraki dönemde zarara girdiği anlaşılmıştır. Kuzu besiciliği ile ilgili marjinal analizde ise, besinin maksimum kârı sağlamadan önce bitirildiği saptanmıştır. Araştırmada ele alınan sığır besiciliğinde işgücü isteğinin hayvan başına 40,80 saat, kuzu besiciliğinde ise 6,06 saat seviyesinde olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Net kâr, besi maliyeti, işgücü isteği, fiziki girdi kullanımı, canlı ağırlık maliyeti, canlı ağırlık artışının maliyeti, marjinal analiz, ekonomik besi süresi.
Özet (Çeviri)
This re two different prises were c of the Agricu fattening ent started on 6. tening enterp The observati was concluded search study includes an economical analysis of fattening enterprises. Both °f fattening enter- onducted on the Research and Application Farm lture Faculty of Ankara University. The cattle erprise involved 30 Holstein calves. The study 12.1988 and ended on 3İ.7.İ989. The lamb fat- rise involved 30 Anatolian Merino Male lambs, on on this enterprise began on 11.4.İ989 and on 10.7.1989. The cattle fattening resulted in a loss of 4.717.862,42 ft. The lamb fattening ended in a profit of 910.833,20 Tl. The cost of 1 kg live weight in cattle fattening was 2.697,89 Tl and in the lamb fattening 2.414,67 Tl. The cost of 1 kg of live weight gain in cattle fattening was 2.686,88 TL and in the lamb fattening 1.470,24 *L. The average quantity of concentrates fed per head was 1.538,08 kg in cattle fattening and 67,20 kg in lamb fattening. The resulted average live weight gain per head in cattle fattening was 197,87 kg and in lamb fattening 25,74 kg. In the cattle fattening, six of the animals showed various health complications. This sitution stopped live weight gains of these animals for about two months. Cattle fattening showed a loss after 105 days. It was found out that the lamb fattening was concluded before reaching the economic optimum. If the fattening period were prolonged for one or two weeks more, the economic optimum would have been reached. The average labour requirement per head in cattle fattening was calculated as 40,80 hours, and 6,06 hours in the lamb fattening. KEYWORDS: Net profit, fattening cost, labour requirement, phys4cal input requirements, live weight cost, the cost of live weight gain, marginal analysis, optimum fattening duration.