Aeroacoustics and aerodynamics optimization with using machine learning algorithms
Makina öğrenmesi algoritması kullanılarak aerodinamik ve aeroakustik optimizasyon
  1. Tez No: 944505
  2. Yazar: SERHAD AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHA ZAFER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, makine öğrenmesi algoritmalarını aeroakustik optimizasyon ile entegre ederek yenilikçi bir optimizasyon metodolojisi geliştirmektir. Bu doğrultuda, tez kapsamında genel bir optimizasyon altyapısı oluşturulmuş ve bu altyapı, GAN algoritmasını boyut azaltma yöntemi olarak kullanarak farklı hesaplama araçlarıyla performans analizleri yapmaya imkân tanıyacak şekilde tasarlanmıştır. Aeroakustik hesaplamalar, uygun bir şekilde bu performans analizlerine entegre edilerek, aeroakustik optimizasyon ile GAN algoritmalarının bir araya getirildiği, yüksek performanslı ve yenilikçi bir optimizasyon aracı geliştirilmiştir. Önerilen optimizasyon metodolojisinin temel çıktısı, belirli uçuş koşullarında optimum performans sağlayan profil geometrileridir. Bu kapsamda geliştirilen metodoloji, hydrofoil tasarımından rotor aerodinamiğine kadar geniş bir uygulama alanında kullanılabilecek ve optimum tasarım çözümlerine katkı sunabilecek bir yapıya sahiptir. Tez kapsamında geliştirilen optimizasyon metodolojisinin performansı ve verimliliği çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, aynı optimizasyon metodolojisini temel alan ancak farklı performans hesaplama araçlarını içeren dört farklı optimizasyon aracı geliştirilmiştir. Her bir aracın geliştirilme amacı farklı olsa da genel olarak, GAN algoritmasının boyut azaltma yöntemi olarak kullanılması ile gerçekleştirilen optimizasyonların performansı ve verimliliği üzerine yorum yapılmasına imkân tanınmıştır. Bunun yanı sıra, tez çalışması kapsamında geliştirilen farklı optimizasyon araçlarının karşılaştırmalı analizi sayesinde, farklı doğruluk seviyelerine sahip hesaplama araçlarının optimizasyon süreçlerine etkisi açıkça ortaya konulmuş ve literatüre kazandırılmıştır. Optimizasyon araçlarının performansları birbirleriyle kıyaslandığında, hesaplama araçlarının doğruluk seviyelerinin optimizasyon sürecinin başarısı ve verimliliği üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. GAN algoritmasının aeroakustik optimizasyon amacıyla kullanılabilirliğini araştırmak amacıyla inviscid tabanlı Noise-GAN adı verilen bir optimizasyon aracı geliştirilmiştir. Bu araç performans hesaplamalarında düşük doğruluk seviyesine sahip ve viskoz etkileri içermeyen hesaplama araçlarını kullanmaktadır. Her ne kadar bu durum yöntemin belirli kısıtlarına neden olsa da hesaplama maliyeti açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Kompleks grid yapıları gerektirmemesi ve hesaplama süresinin düşük olması sayesinde, hızlı bir şekilde metodolojiye entegre edilerek aeroakustik optimizasyon amacıyla kullanılma potansiyeli değerlendirilmiştir. Noise-GAN metodunun kapsamlı bir performans değerlendirmesini gerçekleştirmek amacıyla belirli bir uçuş koşulunda on farklı optimizasyon çalışması yürütülmüştür. Seçilen optimizasyon senaryosu, bir hidrofoil için standart çalışma koşullarını temsil etmektedir. Bu kapsamda, hidroakustik açıdan optimize edilmiş bir profil geometrisinin elde edilmesi hedeflenmiş ve sonuç olarak birbirinden farklı on adet profil üretilmiştir. Elde edilen profillerin aeroakustik ve aerodinamik performansları, literatürde yaygın olarak kullanılan iki farklı yöntem ile elde edilen profillerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, Noise-GAN yönteminin mevcut yöntemlere kıyasla performansı hakkında önemli bilgiler sunmuş ve yöntemin başarısına yönelik daha kapsamlı çıkarımlar yapılmasını sağlamıştır. Ayrıca, karşılaştırma çalışmalarının daha detaylı şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla UIUC veritabanı kullanılmıştır. Veritabanında yer alan tüm profillerin ilgili çalışma koşullarında aeroakustik ve aerodinamik performansları hesaplanarak, optimizasyon sonucunda elde edilen profillerle kıyaslanmıştır. Veritabanındaki profillerle karşılaştırıldığında, Noise-GAN ile elde edilen profillerin hem hidrodinamik hem de hidroakustik açıdan üstün performans sergilediği belirlenmiştir. Noise-GAN metodunun iki farklı yöntem ile karşılaştırılması sonucunda elde edilen bulgular, yöntemin güçlü yönlerini açıkça ortaya koymaktadır. Sonuçlar, yöntemlerinin farklı karakteristiklere sahip yenilikçi profiller üretme noktasında Noise-GAN yöntemine kıyasla oldukça düşük performans gösterdiğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, Noise-GAN metodunun literatürde mevcut optimizasyon yöntemlerine kıyasla farklı uygulama alanlarında aeroakustik optimizasyon çalışmaları için yüksek bir potansiyele sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Optimizasyon sürecinde daha doğru performans sonuçları elde etmek amacıyla viscous-based Noise-GAN optimizasyon aracı geliştirilmiştir. Viscous-based Noise-GAN versiyonunda düşük doğruluklu hespalama araçları yerini viskoz etkileri içeren yüksek doğruluklu hesaplama araçları ile değiştirmiş ve böylece yöntemin viskoz etkileri ihmal etmesinden kaynaklanan kısıtları aşması hedeflenmiştir. Geliştirilen yöntemle elde edilen optimum geometrilerin, inviscid-based Noise-GAN ile elde edilen geometrilerle karşılaştırılması yoluyla, viskoz etkilerin optimizasyon sürecine olan etkisi değerlendirilmiştir. Optimizasyon çalışmalarına geçilmeden önce, viskoz etkilerin performans hesaplamalarına olan etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, viskoz etkilerin dahil edilmediği performans hesaplamalarının optimizasyon sürecini yanlış yönlendirebileceği ve bunun sonucunda optimizasyon sürecinin performansının ve verimliliğinin düşebileceği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, her iki yöntem aynı uçuş koşullarında ve farklı AoA değerlerinde onar optimizasyon çalışması ile test edilerek detaylı bir şekilde karşılaştırılmıştır. Sonuçların daha kapsamlı analiz edilmesini sağlamak adına, elde edilen performans değerleri UIUC verisetinde bulunan profillerin aerodinamik ve aeroakustik performans dağılımları ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Böylece her bir profilin performans karakteristikleri net bir şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, viscous-based Noise-GAN ile üretilen profillerin başarısını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu yöntemle elde edilen profiller, minimum gürültü ve maksimum aerodinamik performans sınırlarına oldukça yakın, hatta bu sınırların dışına çıkan profiller üretmeyi başarmıştır. Özellikle düşük AoA değerlerinde Inviscid-based Noise-GAN yönteminin yüksek performanslı profiller üretebildiği, ancak üretilen her profilin yüksek performansa sahip olmadığı gözlemlenmiştir. Bu durum, yöntemin yüksek performanslı profiller üretmede başarılı olduğunu, ancak düşük verimlilikle çalıştığını göstermektedir. Öte yandan, viscous-based Noise-GAN sonuçları incelendiğinde genel olarak elde edilen tüm profillerin yüksek performansa sahip olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, Noise-GAN yöntemine viskoz etkilerin dahil edilmesinin metodun verimliliğini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır. Bu optimizasyon çalışması genel olarak değerlendirildiğinde, Noise-GAN, hem aerodinamik hem de aeroakustik açıdan yüksek performanslı profiller üretmek üzere tasarlanmış bir optimizasyon aracı olarak öne çıkmaktadır. Her iki versiyon da sahip oldukları hesaplama araçları çerçevesinde bu amaca ulaşmayı başarmıştır. Viskoz etkilerin dahil edilmesi, yöntemin yüksek AoA değerlerinde dahi optimal geometriler elde etmesini sağlamış ve her AoA değeri için yöntemin verimliliğini artırmıştır. Geliştirilen optimizasyon metodolojisi kullanılarak üç boyutlu bir geometrinin optimize edilmesi amacıyla 3D Viscous-Based Noise-GAN optimizasyon aracı oluşturulmuştur. Bu araç, metodolojinin farklı koşullara ve çözüm yaklaşımlarına verdiği tepkileri analiz etmek açısından önemli veriler sağlamış, ayrıca yöntemin uyarlanabilirliği ve dayanıklılığı detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Optimizasyon algoritmasında, kavitasyona yatkın olabilecek potansiyel geometrileri tespit edebilmek amacıyla bir kısıt eklenmiştir. Kavitasyon, özellikle hydrofoil tasarımında kritik bir faktördür. Bu nedenle, basınç katsayısı (Cp) üzerinde bir kısıtlama getirilerek, herhangi bir noktada yerel mutlak basıncın buhar basıncına ulaşması önlenmiştir. Bu kapsamda, üç farklı AoA değerinde üç boyutlu bir hydrofoil optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, optimum hydrofoil geometrilerinin elde edilmesi ve üç boyutlu etkilerin net bir şekilde ortaya konulabilmesi için sonuçların karşılaştırmalı olarak analiz edilmesidir. Ayrıntılı bir karşılaştırma sonucunda, 3D viscous-based Noise-GAN versiyonunun 2D versiyona kıyasla önemli ölçüde daha iyi performans sergilediği açıkça görülmektedir. Bu yöntem, her AoA değerinde, hem hidrodinamik hem de hidroakustik açılardan referans NACA0009 profilinden üstün performans gösteren profiller üretmeyi başarmıştır. Öte yandan, 2D viscous-based versiyon ile elde edilen sonuçlar incelendiğinde, bu yöntemin 3D versiyon kadar başarılı olmadığı açıkça görülmektedir. Bu yöntem, herhangi bir AoA değerinde, referans profilden hem hidroakustik hem de hidrodinamik olarak daha iyi performans gösteren profiller üretmeyi başaramamıştır. 3D viscous-based Noise-GAN yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen optimizasyon çalışmalarının kapsamlı bir değerlendirmesi yapıldığında, geliştirilen optimizasyon metodolojisinin çeşitli hesaplama araçlarını ve yaklaşımlarını başarılı bir şekilde entegre edebildiği görülmektedir. Optimizasyon çerçevesi, farklı hesaplama teknikleri ve değişen çevresel koşullar altında olağanüstü bir başarı sergilemiş, böylece metodolojinin dayanıklılığı ve güvenilirliği bir kez daha doğrulanmıştır. Geliştirilen optimizasyon metodolojisinin operasyonel sınırlarını değerlendirmek ve zorlu koşullar altındaki performansını analiz etmek amacıyla bir optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, transonik uçuş koşullarında havada asılı kalan bir helikopter rotorunun aerodinamik ve aeroakustik optimizasyonu seçilmiştir. Bu seçim, optimizasyon probleminin karmaşıklığından kaynaklanmaktadır; zira transonik ve subsonik rejimler eşzamanlı olarak incelenmektedir. Çalışma kapsamında, Noise-GAN yöntemiyle optimize edilen iki boyutlu profiller kullanılarak yüksek performanslı üç boyutlu bir rotor geometrisi oluşturulmuştur. Bu süreçte hem aerodinamik hem de aeroakustik performans hedeflenmiştir. Rotor geometrisi, iki boyutlu optimizasyon için uygun olan beş farklı bölüme ayrılmıştır. Bu bölünme sayesinde her bir kesit için ayrı ayrı optimizasyon gerçekleştirilmiş ve farklı uçuş koşulları için en uygun profiller elde edilmiştir. İki boyutlu profillerin performansını daha iyi anlamak amacıyla, NACA0012 profilin aerodinamik ve aeroakustik performansıyla karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, aerodinamik açıdan değerlendirildiğinde, her bir uçuş koşulu altında üretilen profillerin NACA0012 profilinden üstün performans sergilediğini ortaya koymuştur. Bu bulgu, Noise-GAN yönteminin aerodinamik açıdan önemli bir verimlilik sağladığını göstermektedir. Aerodinamik ve aeroakustik açıdan yüksek performans gösteren optimum geometriler, üç boyutlu rotor geometrisinin oluşturulması için seçilmiştir. Rotor yüzeyinin düzgün ve sürekli bir yapıya sahip olması için seçilen profillerin benzer karakteristikler göstermesi gerekmektedir. Noise-GAN yöntemi, aynı eğitim seti kullanılarak uygulandığında, dış koşullar değişse dahi elde edilen optimum geometriler arasında belirgin farklılıklar oluşmamaktadır. Bu özellik, geometrinin pürüzsüz bir şekilde oluşturulmasını kolaylaştırmıştır. Seçilen optimum profiller, optimize edildikleri bölgelere yerleştirilmiş ve ara yüzeyler uygun şekilde ağ yapısına dönüştürülerek üç boyutlu rotor geometrisi elde edilmiştir. Üç boyutlu hesaplama aracı kullanılarak, hem referans rotor hem de bu çalışma kapsamında geliştirilen rotor analiz edilmiştir. Elde edilen aerodinamik ve aeroakustik performans değerleri farklı açılardan karşılaştırılarak optimizasyon yönteminin başarısı ve üretilen profilin etkinliği değerlendirilmiştir. Aerodinamik açıdan değerlendirildiğinde, optimizasyon yöntemi ve geliştirilen rotor geometrisi son derece başarılı sonuçlar ortaya koymuştur. CT ve CQ değerleri temel alınarak yapılan aerodinamik performans değerlendirmesi, bu çalışmada geliştirilen rotorun itki değerinin referans rotora kıyasla yaklaşık iki kat fazla olduğunu göstermiştir. CQ değeri nispeten yüksek olmasına rağmen, CT/CQ oranı referans rotor geometrisine kıyasla daha yüksektir. Bu sonuçlar, geliştirilen rotor geometrisinin yüksek aerodinamik performans sergilediğini göstermektedir. Aeroakustik performans, dört farklı gözlemci konumundan elde edilen veriler kullanılarak değerlendirilmiştir. Böylece, gözlemci konumunun sonuçlar üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen rotorun analizi sırasında, her bir gözlemci konumundan elde edilen ses basıncı değerleri incelenmiştir. Maksimum ve minimum noktalardaki mutlak tepe basınç değerlerinin, referans rotora kıyasla önemli ölçüde düşük olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç, geliştirilen rotorun üstün aeroakustik performans sergilediğini ortaya koymaktadır. İkinci bir aeroakustik değerlendirme, Ses Basınç Seviyesi (SPL) değerleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Farklı gözlemci konumlarından elde edilen SPL değerleri incelendiğinde, geliştirilen rotor geometrisinin en yakın gözlemci konumunda yaklaşık 14 dB, en uzak gözlemci konumunda ise yaklaşık 8 dB daha az gürültü ürettiği belirlenmiştir. Bu önemli gürültü azalımı, geliştirilen rotorun üstün aeroakustik performansını bir kez daha kanıtlamaktadır. Aerodinamik ve aeroakustik sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde, geliştirilen rotorun son derece yüksek performans sergilediği görülmektedir. Bu bulgu, optimizasyon yönteminin, transonik rejim gibi zorlu koşullar altında dahi oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır. İki boyutlu, kararlı ve nispeten düşük maliyetli hesaplamalarla elde edilen optimum profiller kullanılarak üç boyutlu bir rotor geometrisi oluşturulmuş ve bu geometri, üstün aerodinamik ve aeroakustik performans sergilemiştir. Bu durum, geliştirilen optimizasyon metodolojisinin etkinliğini ve verimliliğini bir kez daha doğrulamaktadır. DynStall-GAN optimizasyon aracı, dinamik stall olgusunun geciktirilmesi ve aerodinamik açıdan üstün rüzgar türbini kanat profillerinin geliştirilmesi amacıyla tasarlanmıştır. Bu araç, Noise-GAN yöntemi ile aynı optimizasyon çerçevesini kullanmaktadır. Tüm Noise-GAN optimizasyon araçları durağan akış çözücülerine dayanmaktadır ve bu durum, optimizasyon sürecinde zamana bağlı akış fenomenlerinin yakalanmasını kısıtlamaktadır. Bu sınırlamayı aşmak için DynStall-GAN yöntemi, optimizasyon çerçevesine zamana bağlı çözücüleri entegre etmiştir. Çalışma kapsamında iki farklı optimizasyon koşulu için on farklı optimizasyon döngüsü gerçekleştirilmiş ve on farklı optimum geometri elde edilmiştir. Optimizasyon sonuçları NACA0012 profilinin sonuçları ve literatürde mevcut farklı bir optimizasyon çalışmasıdan elde edilen profilin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler, elde edilen tüm optimum profillerin, her iki profilin performansından üstün olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, geliştirilen optimizasyon yönteminin yüksek performansının açık bir göstergesidir. Sonuç olarak, DynStall-GAN yöntemi ile üretilen profillerinin detaylı performans değerlendirmesi gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar, bu profillerin son derece yüksek performans sergilediğini göstermiştir. Neredeyse tüm optimize edilen profillerin üstün aerodinamik özellikler sunması, DynStall-GAN optimizasyon yaklaşımının etkinliğini ve verimliliğini güçlü bir şekilde doğrulamaktadır. Bu tez kapsamında yürütülen çalışmaların bütüncül bir değerlendirmesi, geliştirilen optimizasyon metodolojisinin oldukça başarılı sonuçlar verdiğini göstermektedir. Önerilen yöntemin kompakt ve uyarlanabilir yapısı, çeşitli optimizasyon araçlarının geliştirilmesine olanak sağlamış ve bu araştırma kapsamında farklı aerodinamik fenomenlerin incelenmesini mümkün kılmıştır. Dört farklı optimizasyon aracının uygulanmasıyla beş ayrı optimizasyon çalışması gerçekleştirilmiş ve bu çalışmalar, iki boyutlu hidrofil optimizasyonundan üç boyutlu transonik rotor optimizasyonuna kadar geniş bir karmaşıklık yelpazesini kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu kapsamlı optimizasyon süreçleri sonucunda çok sayıda yüksek performanslı profil geometrisi elde edilmiş ve elde edilen bulgular sistematik olarak analiz edilerek literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to develop an innovative optimization methodology by integrating machine learning algorithms with aeroacoustic optimization. To achieve this goal, a general optimization framework has been established, incorporating a Generative Adversarial Network (GAN) algorithm for dimensionality reduction and integrating computational tools for performance evaluation. Through this approach, a high-performance optimization tool has been developed, effectively combining aeroacoustic optimization with GAN-based methodologies. The effectiveness and efficiency of the proposed optimization methodology have been evaluated through various analyses. To this end, four different optimization tools have been developed based on the same methodological framework but incorporating different performance evaluation methods. Comparative analyses of these tools have revealed the impact of computational accuracy on the optimization process, demonstrating that higher-fidelity tools significantly enhance optimization success and efficiency. To investigate the applicability of the GAN algorithm for aeroacoustic optimization, an inviscid-based Noise-GAN optimization tool was developed, utilizing low-fidelity aerodynamic solvers without viscous effects. Due to its fast computational capabilities and reduced complexity, the tool was rapidly integrated into the methodology and tested for its potential in aeroacoustic optimization. Ten independent optimization studies were conducted under specific flight conditions, and the optimized airfoils were compared against profiles from the UIUC airfoil database. The results demonstrated that the Noise-GAN-generated profiles exhibited superior hydrodynamic and hydroacoustic performance compared to existing designs. To improve performance prediction accuracy, a viscous-based Noise-GAN optimization tool was developed. By replacing low-fidelity solvers with high-fidelity viscous solvers, this tool overcame the limitations of the inviscid-based approach. Comparative studies showed that neglecting viscous effects could misguide the optimization process, reducing efficiency and overall performance. A detailed analysis across multiple angles of attack (AoA) revealed that viscous-based Noise-GAN consistently produced high-performance profiles, whereas the inviscid-based method, while capable of generating high-performing designs, exhibited lower efficiency. To extend the methodology to three-dimensional geometries, a 3D Viscous-Based Noise-GAN optimization tool was developed. This tool facilitated the optimization of a hydrofoil at multiple AoA conditions, yielding significantly improved aerodynamic and aeroacoustic performance compared to the baseline NACA0009 profile. To assess the operational limits of the developed methodology, an optimization study was conducted on a helicopter rotor in hover under transonic flight conditions. The rotor was divided into five section