Yapay zekâ destekli görsel içeriklerin dijital dönüşüme etkisi: Edirne ili lise öğrencileri örneği
The effect of artificial intelligence-supported visual content on digital transformation: The case of Edirne high school students
- Tez No: 944506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma yapay zekâ destekli görsel içeriklerin dijital dönüşüm üzerindeki etkilerini lise öğrencileri özelinde incelemeyi hedeflemektedir. Araştırmada Edirne ilinde yaşayan lise öğrencilerinin yapay zekâya yönelik farkındalık, bilgi, tutum ve kaygı düzeylerinin dijital dönüşüm sürecinde nasıl bir rol oynadığına odaklanılacaktır. Dijital dönüşüm günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte eğitim alanında da kendini göstermekte ve yapay zekâ tabanlı görsel içeriklerin eğitim süreçlerine entegrasyonu giderek artmaktadır. Bu bağlamda öğrencilerin yapay zekâya yönelik algılarının anlaşılması eğitimde dijitalleşmenin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için önemli bir adım niteliğindedir. Bu çalışmada Süleymanoğulları, Özdemir ve Tekin (2024) tarafından geliştirilen ve geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış olan“Yapay Zekâ Ölçeği”kullanılacaktır. Ölçek, öğrencilerin yapay zekâ ile ilgili bilgi, farkındalık, tutum ve kaygı düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamakta olup, etkileşim, yaygın etki ve kaygı olarak üç ana faktöre dayalı olarak oluşturulmuştur. Elde edilen veriler öğrencilerin dijital dönüşüm sürecinde yapay zekâ destekli görsel içeriklerle etkileşimlerinin nasıl bir etkisi olduğunu anlamamızı sağlayacaktır. Çalışmanın yapay zekâ ve dijital dönüşüm konularında lise düzeyinde yapılmış olan araştırmaların sınırlı olması nedeniyle literatüre katkısı önemli düzeydedir. Ek olarak, yapay zekâ tabanlı içeriklerin eğitim süreçlerinde nasıl algılandığını ve bu algıların eğitim teknolojilerinin etkin kullanımına nasıl yansıyabileceğini ortaya koyarak eğitimciler ve politika yapıcılar için değerli bilgiler sunacaktır. Bu bağlamda araştırma sonucunda elde edilen bulguların eğitimde dijital dönüşüm stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu çalışma Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından 2024/235 numaralı proje kapsamında finanse edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of artificial intelligence-supported visual content on digital transformation in the context of high school students. The research will focus on the role of awareness, knowledge, attitude and anxiety levels of high school students living in Edirne province towards artificial intelligence in the digital transformation process. Digital transformation is also manifesting itself in the field of education with the rapid development of technology today, and the integration of artificial intelligence-based visual content into educational processes is increasing. In this context, understanding students' perceptions of artificial intelligence is an important step for the effective implementation of digitalization in education. In this study, the“Artificial Intelligence Scale”developed by Süleymanoğulları, Özdemir and Tekin (2024) and whose validity and reliability have been established will be used. The scale aims to evaluate students' knowledge, awareness, attitude and anxiety levels regarding artificial intelligence and was created based on three main factors: interaction, widespread effect and anxiety. The data obtained will enable us to understand the effects of students' interactions with artificial intelligence-supported visual content in the digital transformation process. The study contributes significantly to the literature due to the limited number of studies conducted on artificial intelligence and digital transformation at the high school level. In addition, it will provide valuable information for educators and policy makers by revealing how artificial intelligence-based content is perceived in educational processes and how these perceptions can be reflected in the effective use of educational technologies. In this context, the findings obtained as a result of the research are expected to contribute to the development of digital transformation strategies in education.“This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Trakya University Project number:2024/235.”