Sosyal kaygı, uyumsuz hayal kurma, benlik saygısı, algılanan sosyal destek arasındaki ilişkiler: Durumsal aracılık modeli
Relationships between social anxiety, maladaptive daydreaming, self-esteem and perceived social support: Moderated mediation model
- Tez No: 944525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmanın amacı sosyal kaygı ve uyumsuz hayal kurma arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolünü ve bu aracılık ilişkisinde algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolünü değerlendirmektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyonel model kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturmak için kolayda örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Çalışmaya 279 kadın ve 105 erkek olmak üzere 384 kişi katılmıştır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Uyumsuz Hayal Kurma Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Veriler online ortamda 2024 yılının mayıs ve ekim ayları boyunca toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27 programı ve programın Process Macro eklentisi ile yapılmıştır. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon Analizi, durumsal aracı rolünün incelenmesi için ise Bootstrap tekniğini içeren regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sosyal kaygı ile düşük benlik saygısı; sosyal kaygı ile uyumsuz hayal kurma; düşük benlik saygısı ile uyumsuz hayal kurma arasında pozitif yönde anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Algılanan sosyal desteğin düşük benlik saygısı ile negatif yönde anlamlı ilişkisi çıkarken; algılanan sosyal desteğin uyumsuz hayal kurma ile ilişkisi anlamsız çıkmıştır. Ayrıca, sosyal kaygının benlik saygısı aracılığıyla uyumsuz hayal kurmaya etkisinde algılanan sosyal desteğin düzenleyici rolü olmadığı bulunmuştur. Çalışmanın bulguları literatürdeki ilgili çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılarak değerlendirilip araştırmacılara ve klinisyenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the mediating role of self-esteem in the relationship between social anxiety and maladaptive daydreaming, and the moderating role of perceived social support in this mediating relationship. In this study, predictive correlational model, one of the quantitative research methods, was used. Convenience sampling method was applied to create the sample of the study. A total of 384 people, 279 female and 105 male participated in the study. The Sociodemographic İnformation Form, Rosenberg Self-Esteem Scale, Maladaptive Daydreaming Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale, and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used in the study. Data were collected online between May and October 2024. Data analysis was performed using SPSS 27 program and the program's Process Macro add-on. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between the research variables, and regression analysis including the Bootstrap technique was used to examine the moderational mediating role. As a result of the analyses, positive significant correlations were found between social anxiety and low self-esteem; social anxiety and maladaptive daydreaming; low self-esteem and maladaptive daydreaming. While perceived social support had negative significant correlation with low self-esteem, the relationship between perceived social support and maladaptive daydreaming was insignificant. In addition, it was found that perceived social support did not have a moderating role in the effect of social anxiety on maladaptive daydreaming through self-esteem. The findings of this study were evaluated by comparing them with the results of relevant studies in the literature, and recommendations were made to researchers and clinicians.