The role of emotional labor in English language teachers' professional identity
Duygusal emeğin İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliği üzerindeki rolü
- Tez No: 679867
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu durum çalışması, dört İngilizce öğretim görevlisinin mesleki kimliklerini duygusal deneyimleri ve duygusal emek davranışlarına ilişkin olarak incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Bölümü'nde gerçekleştirilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler ve günlükler kullanılarak 2020-2021 akademik yılının Aralık ve Nisan ayları içerisinde toplanmıştır. Veriler sistematik bir şekilde düzenlenmiş, analiz edilmiş ve ortaya çıkan temalar eşliğinde yorumlanmıştır. Bulgular katılımcıların sınıf düzeyinde öğrenci bağlılığı, katılımı ve başarı düzeyinden kaynaklı olarak mutluluk, samimiyet, şefkat, gurur, sevgi, umut, neşe, empati, tatmin, şevk, öfke, can sıkıntısı, mutsuzluk, hayal kırıklığı, umutsuzluk, çaresizlik, değersizlik ve güçsüzlük duygularını deneyimlediğini ortaya koymuştur. Kurum düzeyinde deneyimlenen duygular ise yöneticiler ve meslektaşlarla olan etkileşim, yönetim desteği, iş sorumlulukları ve kurumsal beklentilerden kaynaklanan değerli ve desteklenmiş hissetme, kaygı, korku, hayal kırıklığı, öfke, mutsuzluk, değersizlik ve suçluluk duyguları etrafında yoğunlaşmıştır. Bu duygular katılımcıların sürekli olarak öğretimsel kararlarını ve mesleki kimliklerini müzakere etmelerine yol açmıştır. Ayrıca öğretmenlerin mesleki inançlarıyla uyumlu ve uyumsuz olan duygusal emek davranışlarının mesleğe ve bir öğretmen olarak gelecekteki benliklerine dair algılarını şekillendirebileceği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, bu çalışmanın alandaki ilgili çalışmalara katkı sunması ve öğretmen duyguları, duygusal emek ile mesleki kimliğin öğretmen yetiştirme ve mesleki gelişim programlarına dâhil edilmesi konusunda yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This case study aimed to examine four English language instructors' professional identities regarding their emotional experiences and emotional labor behaviors. The study was carried out in the Department of Foreign Languages at a foundation university in Turkey. Data were collected using semi-structured interviews and diary entries between December and April during the 2020-2021 academic year. The data were systematically organized, analyzed, and interpreted under emerging themes. The findings revealed that the participants experienced happiness, intimacy, caring, pride, love, hope, joy, empathy, satisfaction, enthusiasm, anger, boredom, sadness, disappointment, hopelessness, despair, worthlessness, and powerlessness arising from the level of student engagement, participation, and achievement at the classroom level. Emotions experienced at the institutional level were centered on interaction with administrators and colleagues, administrative support, teacher autonomy, job responsibilities, and institutional expectations that led to emotional experiences such as feeling worthy and supported, anxiety, fear, disappointment, anger, sadness, worthlessness, and guilt among the participants. Those emotions led the participants to constantly negotiate their instructional decisions and professional identities. In addition, it was revealed that emotional labor behaviors congruent and incongruent with teachers' professional beliefs might also shape their perceptions of the profession and future selves as teachers. Within this scope, this study is expected to contribute relevant research in the field and provide guidance for the integration of teacher emotions, emotional labor, and professional identity in teacher education and professional development programs.