Yetişkin bireylerde anneden algılanan narsisizm, ayrılma bireyleşme ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between perceived maternal narcissism, separation individuation and defense mechanisms in adults
  1. Tez No: 944530
  2. Yazar: BEYZA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde anneden algılanan narsisistik özellikler, ayrılma bireyleşme ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkileri incelemek, anneden algılanan narsisistik özelliklerin ayrılma bireyleşme güçlüğünü yordayıp yordamadığını belirlemek, anneden algılanan narsisistik özelliklerin ilkel savunma mekanizmaları kullanımı arasındaki ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da yaşayan 20-40 yaş arasındaki toplam 356 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği, Ayrılma Bireyleşme Envanteri ve Savunma Biçimleri Testi kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 27.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-testi, Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, anneden algılanan narsisistik özelliklerin ayrılma bireyleşme güçlüğünü yordadığı tespit edilmiştir. Anneden algılanan narsisistik özellikler ile kullanılan olgun savunma mekanizmaları arasında negatif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Anneden algılanan narsisistik özellikler ile ilkel savunma mekanizmaları kullanımı arasında anlamlı pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların yaşadıkları ayrılma bireyleşme güçlüğü ile kullandıkları ilkel savunma mekanizmaları arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between perceived maternal narcissistic traits, separation-individuation, and defense mechanisms in adults, to determine whether perceived maternal narcissistic traits predict separation-individuation difficulties, and to identify if there is a relationship between perceived maternal narcissistic traits and the use of primitive defense mechanisms. The study sample consists of 356 participants aged 20 to 40 living in Istanbul. To collect data, the Demographic Information Form, Perceived Maternal Narcissism Scale, Separation-İndividuation Inventory, and Defense Style Questionnaire were used. Data analysis was conducted using the SPSS 27.0 software package, employing Pearson Correlation Analysis, Independent Samples T-test, and Multiple Regression Analysis. According to the study results, perceived maternal narcissistic traits were found to predict difficulties in separation-individuation. A negative relationship was identified between perceived maternal narcissistic traits and the use of mature defense mechanisms. Furthermore, a significant positive relationship was found between perceived maternal narcissistic traits and the use of primitive defense mechanisms. A significant positive relationship was also found between participants' separation-individuation difficulties and their use of primitive defense mechanisms.