18-45 yaş arası bireylerde mükemmeliyetçilik ile somatizasyon arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlık ve duyguları ifade etme düzeyinin aracı rolü
The mediator role of psychological resilience and the level of expressing emotions in the relationship between perfectionism and somatization in individuals between 18-45 years of age
- Tez No: 944529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada, 18-45 yaş arası bireylerde mükemmeliyetçilik ile somatizasyon arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlık ve duyguları ifade etme düzeyinin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ankete dayalı ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemi ile saptanmış olup 18-45 yaş arası 593 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların 539'u (%90,9) kadınlardan, 54'ü (%9,1) ise erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Berkeley Duygu İfadesi Ölçeği ve Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde, Bağımsız Gruplar t Testi, Pearson Korelasyon Analizi, Boostrap Yöntemi ve hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Tüm analizler SPSS yazılımı ve PROCESS Makro kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, mükemmeliyetçilik ile somatizasyon arasında anlamlı pozitif ilişki, mükemmeliyetçilik ile dürtü gücü arasında anlamlı pozitif ilişki, psikolojik sağlamlık ile duyguları ifade etme düzeyi arasında anlamlı pozitif ilişki bulunurken, mükemmeliyetçilik ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı negatif ilişki, psikolojik sağlamlık ile somatizasyon arasında anlamlı negatif ilişki ve mükemmeliyetçilik ile gizleme arasında anlamlı negatif ilişki bulunmuştur. Mükemmeliyetçilik ile duyguları ifade etme düzeyi arasında, duyguları ifade etme ile somatizasyon arasında ve somatizasyon ile gizleme arasında ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Aracı rol analizlerinde ise; mükemmeliyetçilik ile somatizasyon arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın ve dürtü gücünün aracı rolü olduğu bulunmuştur, duyguları ifade etme düzeyinin ise kısmi aracı rolü olduğu bulunmuştur. Gizlemenin ise aracı rolü bulunamamıştır. Analizler sonucu elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılarak, gelecekteki çalışmalar için mevcut araştırma ışığında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of psychological resilience and emotional expression levels in the relationship between perfectionism and somatization in individuals aged 18-45. A survey-based relational screening method was used in the study. The sample of the study was determined by convenience sampling method and consisted of 593 individuals aged 18-45. 539 (90.9%) of the participants were female and 54 (9.1%) were male. The Sociodemographic Information Form, Frost Multidimensional Perfectionism Scale, Brief Symptom Inventory, Berkeley Emotional Expression Scale and Adult Psychological Resilience Scale were used as data collection tools in the study. In the analysis of the collected data, Independent Groups t Test, Pearson Correlation Analysis, Boostrap and hierarchical regression analysis was used. All analyses were performed using SPSS software and PROCESS Macro. As a result of the analyses, a significant positive relationship was found between perfectionism and somatization, a significant positive relationship between perfectionism and drive strength, a significant positive relationship between psychological resilience and the level of expressing emotions, a significant negative relationship between perfectionism and psychological resilience, a significant negative relationship between psychological resilience and somatization, and a significant negative relationship between perfectionism and concealment. No significant relationship was found between perfectionism and the level of expressing emotions, between expressing emotions and somatization, and between somatization and concealment. In the mediator role analyses, it was found that psychological resilience and drive strength had a mediator role in the relationship between perfectionism and somatization, while the level of expressing emotions had a partial mediator role. The mediating role of concealment was not found. The findings obtained because of the analyses were discussed within the framework of the literature, and suggestions were presented for future studies in the light of the current research.