Okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ile öğretmenlerin performans düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the instructional leadership behaviors of school principals and the performance levels of teachers
- Tez No: 944551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM KÖKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin algılarına göre, okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ile öğretmenlerin performans düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Yine bu çerçevede okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ve öğretmenlerin performans düzeylerinin cinsiyet, mesleki kıdem, kariyer basamağı, medeni durum, okulun büyüklüğü, eğitim kademesi, görev yaptığı okuldaki çalışma süresi, mevcut okul müdürüyle çalışma süresi, yaşa ve öğrenim durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni resmi ilkokul ve ortaokullarda çalışan öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini ise, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili, Bağcılar ilçesi resmi ilkokul ve ortaokullarında çalışan tüm öğretmenler oluşturmaktadır. Bağcılar ilçesindeki resmi ilkokul ve ortaokullarda toplam 3543 öğretmen görev yapmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 562 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için“Öğretim Liderliği Ölçeği”ile“Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği”ölçme araçları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışlarını gerçekleştirme düzeyleri toplam puan açısından değerlendirildiğinde sonucun (X̄ = 4,11)“Çoğunlukla”olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin performans düzeyleri toplam puan açısından değerlendirildiğinde ise (X̄ = 4,43)“Çok iyi”sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışları ile öğretmenlerin performans düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin okul müdürlerinin öğretim liderliği davranışlarına ilişkin algıları arttıkça öğretmen performans düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school principals' instructional leadership behaviors and teachers' performance levels based on teachers' perceptions. Furthermore, the study aims to determine whether school principals' instructional leadership behaviors and teachers' performance levels vary according to variables such as gender, professional seniority, career stage, marital status, school size, educational level, duration of service at the current school, length of service with the current school principal, age, and educational background.The study population consists of teachers working in public primary and secondary schools. The study sample includes all teachers working in public primary and secondary schools in Bağcılar district, Istanbul, during the 2023–2024 academic year, totaling 3,543 teachers. A simple random sampling method was used to select a sample of 562 teachers. Data for the study were collected using the“Instructional Leadership Scale”and the“Teacher Performance Evaluation Scale.”The collected data were analyzed using the SPSS 25.0 software package. The findings revealed that, based on teachers' perceptions, the overall level of school principals' instructional leadership behaviors was evaluated as“Often”(X̄ = 4.11). Similarly, teachers' overall performance levels were assessed as“Excellent”(X̄ = 4.43). A moderate positive relationship was found between school principals' instructional leadership behaviors and teachers' performance levels, as perceived by teachers. The findings indicate that as teachers' perceptions of their school principals' instructional leadership behaviors increase, their performance levels also improve.