Okul müdürlerinin güçlendirici liderlikdavranışları ile öğretmenlerin örgütselperformans ve örgütsel sessizlik düzeyleriarasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationships between schoolprincipals' empowering leadership behaviors and teachers'organizational performance and organizational silencelevels
  1. Tez No: 1021326
  2. Yazar: ELİF NUR KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL OKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel performans ve örgütsel sessizlik düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektedir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni 2025-2026 eğitim öğretim yılında Batman ilinde ilkokul, ortaokul ve lise eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Örneklemi ise bu evren içinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 421 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak; ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Güçlendirici Liderlik Ölçeği'', ''Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği'' ve ''Örgütsel Sessizlik Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde katılımcıların güçlendirici liderlik algılarının ''yüksek düzeyde'' olduğu saptanmıştır. Katılımcıların örgütsel performans algılarının ''çok yüksek düzeyde'' olduğu saptanmıştır. Katılımcıların örgütsel sessizlik algılarının ''düşük düzeyde'' olduğu saptanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucuna göre, okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel performans düzeyleri arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeyleri arasında negatif yönde, anlamlı ve düşük düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucuna göre; okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları öğretmenlerin örgütsel performans düzeylerini anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir. Genel olarak okul yöneticilerinin güçlendirici liderlik davranışları öğretmenlerin örgütsel performans düzeylerine ait varyansın %13'ünü açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeylerine ait varyansın %3 ünü açıkladığı tespit edilmiştir. Bu sonuç, okul müdürlerinin güçlendirici davranışları sergiledikçe öğretmenlerin örgütsel sessizlik düzeylerinin düşük düzeyde de olsa azalabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between school principals' empowering leadership behaviors and teachers' organizational performance and levels of organizational silence. A correlational survey model was used in the study. The population of this study consists of teachers working in primary, middle, and high schools in Batman province during the 2025-2026 academic year. The sample consists of 421 teachers selected from this population using simple random sampling. The following data collection tools were used:“Personal Information Form,”“Empowering Leadership Scale,”“Teacher Performance Evaluation Scale,”and“Organizational Silence Scale.”The research findings revealed that participants' perceptions of empowering leadership were“high.”Participants' perceptions of organizational performance were found to be“very high.”Participants' perceptions of organizational silence were found to be“low level.”According to the results of the correlation analysis, a positive, significant, and moderate relationship was found between school principals' empowering leadership behaviors and teachers' organizational performance levels. A negative, significant, and low-level relationship was found between school principals' empowering leadership behaviors and teachers' levels of organizational silence. According to the regression analysis results, school principals' empowering leadership behaviors were found to predict teachers' organizational performance levels at a significant level. Overall, it was concluded that school administrators' empowering leadership behaviors explained 13% of the variance in teachers' organizational performance levels. Similarly, it was found that school principals' empowering leadership behaviors explained 3% of the variance in teachers' organizational silence levels. This result suggests that as school principals exhibit empowering behaviors, the levels of organizational silence among teachers may decrease, albeit slightly.