Özel öğrenme güçlüğü olan ilkokul öğrencilerinin motor yeterlilik, sosyal becerileri ve akademik başarılarının tipik gelişen akranları ile karşılaştırılarak incelenmesi
Comparison of motor competence, social skills, and academic achievement of primary school students with specific learning disabilities and their typically developing peers
  1. Tez No: 944553
  2. Yazar: SELİN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA FATOŞ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan ilkokul öğrencilerinin motor yeterlik, sosyal beceri ve akademik başarı düzeyleri, tipik gelişim gösteren akranlarıyla karşılaştırılarak incelenmiştir. Ayrıca, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Bursa ilindeki ilkokullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde 7-10 yaş aralığında öğrenim gören 234 öğrenciyle gerçekleştirilen çalışmada, veri toplama amacıyla kişisel bilgi formu, dönem sonu karne notları,“Sosyal Beceri Derecelendirme Sistemi”ve“Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi- BOT2”kullanılmıştır. Araştırma bulguları, ÖÖG olan öğrenciler ile tipik gelişim gösteren akranları arasında anlamlı farklılıklar bulunduğunu ve demografik değişkenlerin bu alanlarda etkili olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma, ÖÖG olan öğrencilerin bireysel ve çevresel özelliklerinin sosyal, motor ve akademik gelişimleri üzerindeki etkisini ortaya koyarak literatüre katkı sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the motor competence, social skills, and academic achievement levels of primary school students with specific learning disabilities (SLD) in comparison to their typically developing peers. Additionally, it evaluates whether these variables differ according to demographic characteristics. The study was conducted with 234 students aged 7-10 years attending primary schools and special education and rehabilitation centers in Bursa, Turkey. Data collection tools included a personal information form, end-of-term report card grades, the“Social Skills Rating System,”and the“Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency- BOT2.”The research findings revealed significant differences between students with SLD and their typically developing peers and demonstrated that demographic variables have an impact on these areas. The study aims to contribute to the literature by highlighting the effects of individual and environmental factors on the social, motor, and academic development of students with SLD