Özel öğrenme güçlüğü olan ilkokul öğrencilerinin öz düzenleme becerilerinin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Examination of self-regulation skills of primary school students with specific learning disabilities: A mixed method research
- Tez No: 811830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL MELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) tanısı almış ilkokul 2., 3. ve 4. sınıfa devam eden çocukların öz düzenleme becerilerini incelemektir. Yöntem: Araştırmada karma yöntem araştırmalarından birleştirici desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel ve nitel verileri eş zamanlı olarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda öz düzenlemeli öğrenme düzeylerini belirleme ölçeği ve öz düzenlemeli sosyal ve uyumsal davranış düzeylerini belirleme ölçeği ile 118 çocuktan veri toplanmış-tır. Nitel boyutunda ÖÖG tanısı almış ilkokul 2., 3. ve 4. sınıf çocuklarının ebeveynlerinin 13'ü ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler dağılımın normalliğinin karşılanması üzerine uygun parametrik testler ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada öz düzenlemeli sosyal ve uyumsal becerileri ile öz düzenlemeli öğrenme arasından yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. Ayrıca motivasyon he-def/strateji belirleme, planlama ve öz düzenleme becerilerini uygulama düzeylerini arasında yüksek düzeyde ilişki bulunmuştur. ÖÖG olan çocukların öz düzenlemeli sosyal ve uyumsal davranışları ile öz düzenlemeli öğrenmeleri cinsiyete göre farklılık göstermemiş-tir. ÖÖG olan çocukların öz düzenlemeli sosyal ve uyumsal becerileri düzeyi ile öz düzenlemeli öğrenmeleri sınıf düzeylerine göre farklılık göstermemiştir. ÖÖG olan çocukların öz düzenlemeli sosyal ve uyumsal becerileri düzeyi ile öz düzenlemeli öğrenmeleri, okul öncesi eğitimi alma durumuna göre farklılık bulunmamıştır. ÖÖG olan çocukların öz düzenlemeli sosyal ve uyumsal becerileri düzeyi ve öz düzenlemeli öğrenmeleri ile ekrana maruz kalma süresi arasında negatif düzeyde ilişki bulunmuştur. ÖÖG olan ilkokul çocuklarının aileleri çocuklarının sorumluluklarını yerine getirme süreçlerine doğru-dan dahil olmaktadır. ÖÖG olan çocuklarının aileleri çocuklarının sosyal ve uyumsal davranış özellikleri süreçlerinde olumsuz süreçlerle karşı karşıya kalabilmektedir. ÖÖG olan çocukların ebeveynleri kendilerinin eğitime gereksinim duyduklarını belirtmektedir. Sonuç ve Öneriler: ÖÖG olan çocukların öz düzenlemeli sosyal ve uyumsal beceri özellikleri ile öz düzenlemeleri öğrenme özellikleri birbiri ile ilişkilidir. Bu durum diğer üstbilişsel stratejilerde de görülmektedir. Bu nedenle ÖÖG olan çocukların öz düzenleme becerileri desteklenmelidir. Araştırmada ebeveynlerin öz düzenleme stratejileri bakımından çocuklarını desteklemede güçlük yaşadığı belirlenmiştir. Ebeveynler, çocuklarının öz düzenlemeli stratejiler bakımından desteklemek amacıyla eğitsel destek almalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the self-regulation skills of 2nd, 3rd and 4th grade primary school children diagnosed with specific learning disabilities (SLD). Method: The triangulation model from mixed method research was used in the study. Quantitative and qualitative data were collected simultaneously. In the quantita-tive dimension of the study, data were collected from 118 children with the scale for determining self-regulated learning levels and the scale for determining self regulated social and adaptive behavior levels. In the qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted with 13 of the parents of 2nd, 3rd and 4th grade primary school children diagnosed with SLD. The quantitative data obtained were analyzed with ap-propriate parametric tests upon meeting the normality of the distribution. Content analysis was used to analyze qualitative data. Results: In the study, a high level of correlation was found between self-regulated social and adaptive skills and self-regulated learning. In addition, a high level of correlation was found between the levels of motivation, goal/strategy setting, planning and self-regulation skills. Self-regulated social and adaptive behaviors and self-regulated learning of children with SLD did not differ according to gender. The level of self-regulated social and adaptive skills and self-regulated learning of children with SLD did not differ according to grade levels. There was no difference in the level of self-regulated social and adaptive skills and self-regulated learning of children with SLD, according to their pre-school education status. A negative correlation was found between the level of self-regulated social and adaptive skills and self-regulated learning of children with SLD and the duration of screen exposure. Families of primary school children with SLD are directly involved in the processes of fulfilling their children's responsibilities. Families of children with SLD may face negative processes in their children's social and adaptive behavior characteristics. Parents of children with SLD state that they need education. Conclusion and Suggestions: Self regulated social and adaptive skills and self-regulated learning characteristics of children with SLD are interrelated. This is also seen in other metacognitive strategies. Therefore, self regulation skills of children with SLD should be supported. In the study, it was determined that parents had difficulty in supporting their children in terms of self-regulation strategies. Parents should receive educational support to support their children in terms of self-regulation strategies.