Öğrenme güçlüğü açısından risk grubunda olan öğrencilerin belirlenmesine yönelik ölçme aracı geliştirme çalışması
Development of a evaluation tool for identifying students who are in the risk group in terms of learning disability
  1. Tez No: 658005
  2. Yazar: HASAN FERŞAT TAŞLIBEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE KARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma kapsamında, ilkokul öğrencilerinden öğrenme güçlüğü (ÖG) açısından riskli olanlarını belirlemek üzere Öğrenme Güçlüğü Belirleme Aracı (ÖGBA)'nın geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ankara ili sekiz merkez ilçesinden görev yapan, 17'si ön deneme, 670'i deneme uygulaması ve 109'u kesme puanı belirleme olmak üzere toplam 796 sınıf öğretmeni araştırmaya gönüllü katılım sağlamıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmen Bilgi Formu ve ÖGBA kullanılmıştır. Temel araştırma türlerinden betimsel araştırma modeliyle yürütülen bu çalışma sonucunda 129 madde ve yedi temel bileşenden (Matematik, Okuma, Yazma, Sosyal-Duygusal, Bilişsel, Motor ve Dil) oluşan tek boyutlu geçerliği, güvenirliği ve kesme puanı olan bir kontrol listesi elde edilmiştir. Geçerlik çalışmaları için kapsam ve yapı geçerliği; güvenirlik çalışmaları için iç tutarlık katsayısı (KR-20), iki yarı güvenirliği ve madde toplam puan korelasyonu hesaplanmıştır. Yapı geçerliği kapsamında kategorik temel bileşenler analizi (CATPCA), açımlayıcı faktör analizi (AFA) ve elde edilen modeli doğrulamak için doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. CATPCA sonucu elde edilen nesne (standart) puanları ile ölçekten alınan ham puanlar arasında yüksek korelasyon (.98) olması nedeniyle ÖGBA ham puanları standart puanlara dönüştürülmeden yorumlanabilmektedir. Maddeleri“Hayır=1, Evet=2”olarak kodlanan ÖGBA'dan alınabilecek en düşük ve en yüksek puan sırasıyla 129 ve 258 ham puandır. Ölçekten alınan ham puanın yükselmesi ÖG riskinin artması anlamına gelmektedir. Kesme puanları, karşıt gruplar yöntemiyle elde edilen aracın güvenirlik katsayısı .76 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, the Learning Disability IdentificationTool (LDIT) which is intented to developed determining the risky primary school students in terms of learning disability (LD). A total of 796 classroom teachers, working from eight central districts of Ankara province, 17 of them pre trial implementation, 670 of them trial implementation and 109 of them determining cut-off points, voluntarily participated in the study. As the data collection tool developed by the researcher was used in the Teacher Information Form and the LDIT. The results of this study conducted by descriptive research model from basic research types, a one dimensional checklist consist of 129 items and seven basic components (Math, Reading, Writing, social-emotional, cognitive, motor and language) with validity, reliability and cut-off scores was obtained. Content and construct validity for validity studies and internal consistency coefficient (KR-20), split half reliability and total item correlation were calculated for reliability studies. Within the scope of construct validity, categorical principal component analysis (CATPCA), exploratory factor analysis (AFA) and confirmatory factor analysis (DFA) were performed to verify the model obtained. Due to the high correlation (.98) between the object (standard) scores obtained as a result of CATPCA and the raw scores obtained from the scale, the LDIT raw scores can be interpreted without converting to standard scores. LDIT, whose items are coded as“No = 1, Yes = 2”, the lowest and highest scores that can be obtained are 129 and 258 raw points, respectively. The rise of raw scores obtained from the scale means increased risk of LD. The reliability coefficient of the tool, whose cut-off points were obtained by using the contrasting groups method, was calculated as .76.