Güzel sanatlar liselerinde mekan analizi ve tipoloji üzerine bir araştırma
A study on spatial analysis and (arhitectural) typologies in fine arts high schools
- Tez No: 944558
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN CANBAKAL ATAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Çağımızın şartlarına uyum sağlayan, gelişen, geliştiren ve yorumlayan insanlardan oluşan toplumlar yetiştirilmesinde verilen sanat eğitimi kadar sanat eğitiminin verildiği yapılarda büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple sanatın geleceği açısından önemli misyonlara sahip olan Güzel Sanatlar Liseleri (GSL) çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu tez, Türkiye'deki Güzel Sanatlar Liselerinin mekansal yeterliliklerini, tip proje uygulamaları çerçevesinde analiz ederek 21. yüzyıl sanat eğitimi ihtiyaçlarıyla uyumluluğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninin kullanıldığı bu tezde, Türkiye'deki tip projeler ile yurtdışından seçilen yedi sanat lisesi örneği karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Analizler; yapıların konumu, plan tipolojisi, sirkülasyon ve sosyal alanlar, doğal ışık, performans ve üretim mekânları, esneklik ve cephe kurgusu olmak üzere yedi başlık altında gerçekleştirilmiştir. Bulgular, mevcut tip projelerin öğrenci merkezli, esnek ve üretim odaklı tasarım ilkeleriyle örtüşmediğini; sosyal alan, performans mekânları ve görsel algı zenginliği açısından yetersiz kaldığını göstermiştir. Sonuç olarak, çağdaş öğrenme ortamlarına uygun Güzel Sanatlar Liseleri için yeni tasarım kriterlerinin geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to raise societies consisting of people who adapt to the conditions of our age, develop, improve and interpret, the structures where art education is provided are as important as the art education provided. For this reason, Fine Arts High Schools (GSL), which have important missions for the future of art, were selected as the study area. This thesis aims to analyze the spatial adequacy of Fine Arts High Schools in Turkey within the framework of typical project applications and evaluate their compatibility with the needs of 21st century art education. In the study, where the case study design, which is one of the qualitative research methods, was used, typical projects in Turkey and seven art high school examples selected from abroad were examined comparatively. The analyses were carried out under seven headings: location of the structures, plan typology, circulation and social areas, natural light, performance and production spaces, flexibility and facade construction. The findings showed that the current typical projects do not comply with student-centered, flexible and production-oriented design principles; they are inadequate in terms of social space, performance spaces and aesthetic integrity. As a result, it is suggested to develop new design criteria for Fine Arts High Schools suitable for contemporary learning environments.