Merkezi yönetimin vergi gelirleri ile enflasyon ve Gını oranlarının ilişkisi
Relationship between central goverment's tax revenues and inflation and Gini rates
  1. Tez No: 944557
  2. Yazar: MURAT EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER CALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Merkezi yönetimin en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Vergi, vatandaş olmakla elde edilen faydaların bedeli olmaktadır. Vergi otoritesi ise kanun yapma yetkisinde olan hükümetlerdir. Hükümetlerin almış olduğu vergi ve para politikası kararlarına göre şekillenen birçok endeks ve metrik vardır. Bu çalışmada vergi gelirleri, enflasyon ve gelir adaletsizliğini temsil eden Gini oranı arasındaki ilişkiler çok yönlü incelenmiştir. Çalışmanın amacı, vergi gelirleri, enflasyon ve Gini oranı arasındaki ilişkileri tespit etmek ve yorumlamaktır. Çalışmanın metodu ham verilerin sınıflandırılması, oran ve korelasyon analizlerinin uygulanmasıdır. Araştırmanın kısıtı merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 2006 yılı baz alınarak veri yayınlamasıdır. Bundan dolayı daha geçmiş dönemin vergi türlerine göre gelir miktarları elde edilememektedir. Araştırmada 2006-2023 yılları arasındaki vergi türlerine göre toplam vergi gelirleri, ÜFE, TÜFE ve Gini oranları toplanmış ve analiz edilmiştir. Buna göre vergi gelirlerindeki değişimi en iyi açıklayan TÜFE; Gini'deki değişimi en iyi açıklayan vergi gelirlerindeki değişim; Gini ve vergi türleri arasındaki ilişkiyi en iyi dolaylı vergilerin açıkladığı tespit edilmiştir. Kötüleşen Gini oranları, TÜFE ve dolaylı vergilerden dolayı olduğu sonucuna varılmıştır. Vergi ve para politikası kararları bu konulardaki değişimde etkin olmuştur. Buna ek olarak 17 yıllık veri seti içinde 11 kere yeniden değerleme oranı, ilgili dönemin TÜFE oranından daha yüksek olarak uygulanmıştır. Bu durum da gelir adaletsizliğine katkı sunan başka bir faktördür.
Özet (Çeviri)
The most important source of income for the central government is taxes. Taxes are the price of the benefits gained by being a citizen. The tax authority is the governments that have the authority to make laws. There are many indices and metrics that are shaped according to the tax and monetary policy decisions taken by governments. In this study, the relationships between tax revenues, inflation and the Gini ratio, which represents income inequality, were examined in a multifaceted way. The aim of the study is to determine and interpret the relationships between tax revenues, inflation and the Gini ratio. The method of the study is the classification of raw data and the application of ratio and correlation analyses. The limitation of the research is that the central government budget revenues are published based on the year 2006. Therefore, income amounts according to tax types of the previous period cannot be obtained. In the study, total tax revenues, PPI, CPI and Gini ratios were collected and analyzed according to tax types between the years 2006-2023. Accordingly, it was determined that CPI best explains the change in tax revenues; change in tax revenues best explains the change in Gini; and indirect taxes best explain the relationship between Gini and tax types. It is concluded that the worsening Gini ratios are due to CPI and indirect taxes. Tax and monetary policy decisions have been effective in these changes. In addition, 11 times in the 17-year data set, the revaluation rate was applied higher than the CPI rate of the relevant period. This is another factor contributing to income inequality.