Bazı yerli yulaf (avena sativa L.) genotiplerinin çimlenme ve erken fide gelişme dönemlerinde tuzluluk stresine tepkilerinin incelenmesi
Investigation of responses of some domestic oat (avena sativa L.) genotypes to salinity stress at germination and early seedling growth stages
  1. Tez No: 944561
  2. Yazar: NİHAN BABACAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, beş farklı NaCl çözeltisi ile oluşturulan tuzluluk stresinin (0, 4, 8, 12 ve 16 dS m-1) 5 yulaf genotipinin (Kınalı, Kaymaklı, Elmas, YBVD1-21 ve YBVD2-13) çimlenme ve erken fide gelişimine etkisini belirlemek amacıyla bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Deneme, yulaf genotipleri ana parselleri NaCl çözeltileri alt parselleri oluşturacak şekilde planlanmıştır. Çalışmada, yulaf genotiplerinin çimlenme oranı (%), ortalama çimlenme süresi (gün), tohum gücü indeksi, tuz tolerans indeksi, kök sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), sürgün uzunluğu (cm), kök yaş ağırlığı (mg), kök kuru ağırlığı (mg), sürgün yaş ağırlığı (mg), sürgün kuru ağırlığı (mg) ve yaprak su içeriği (%) incelenmiştir. Araştırmada, 12 ve 16 dS m-1'lik tuz streslerinde hiçbir genotipte çimlenme olmadığı belirlenmiştir. Tuz stresinin artması ile çimlenme oranı, kök uzunluğu, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ağırlığı, sürgün kuru ağırlığı ve yaprak su içeriği önemli bir şekilde azalmıştır. Buna karşılık, ortalama çimlenme süresi ise tuz stresinin artması ile önemli bir şekilde artmıştır. Kök sayısı, kök yaş ağırlığı ve kök kuru ağırlığı için en yüksek değerler 4 dS m-1'lik tuz stresi koşullarında elde edilmiştir. Sonuç olarak, tuzluluk stresinin yulafta çimlenme ve erken fide gelişme parametrelerini önemli bir şekilde etkilediği ve yulaf genotiplerinin tuzluluk stresine tepkilerinin farklı olduğu belirlenmiştir. Araştırmada, incelenen yulaf genotipleri arasında Kaymaklı tuz stresine toleransı en yüksek, Elmas ve YBVD1-21 ise tuz stresine toleransı en düşük genotipler olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of salinity stress (0, 4, 8, 12 and 16 dS m-1) with five different NaCl solutions on germination and early seedling development of five oat genotypes (Kınalı, Kaymaklı, Elmas, YBVD1-21 and YBVD2-13) in a split-plot design with three replications. The experiment was arranged in the main plots of oat genotypes and sub-plots of NaCl solutions. Germination rate (%), mean germination time (days), seed vigor index, salt tolerance index, number of roots (number), root length (cm), shoot length (cm), root fresh weight (mg), root dry weight (mg), shoot fresh weight (mg), shoot dry weight (mg) and leaf water content (%) of oat genotypes were studied. In the research, it was determined that none of the genotypes germinated at salt stresses of 12 and 16 dS m-1. Germination rate, root length, shoot length, shoot wet weight, shoot dry weight and leaf water content decreased significantly with increasing salt stress. However, mean germination time increased significantly with increasing salt stress. The highest values for root number, root fresh weight and root dry weight were obtained at 4 dS m-1 salt stress conditions. As a result, it was determined that salinity stress significantly affected oat germination and early seedling development parameters and the responses of oat genotypes to salinity stress were different. Among the oat genotypes investigated in the research, Kaymaklı had the highest salinty stress tolerance, while Elmas and YBVD1-21 had the lowest salinity stress tolerance.