Uşak ili nohut (Cicer arietinum L.) ekim alanlarında sorun olan yabancı otların, yabancı ot sorunlarının ve herbisitlerin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of weed species, weed problems and effectiveness of some herbicides in chickpea (Cicer arietinum L.) cultivation areas in Uşak province
- Tez No: 705658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÖĞÜT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yeterli ve kaliteli beslenmede önemli bir yeri olan, geniş adaptasyon yeteneğine sahip, birçok iklimde yetişebilme özelliği ile toprak isteği açısından seçici olmayan nohut yetiştiriciliğini sınırlandıran ve verim kayıplarına sebep olan faktörlerden biri de yabancı otlardır. Bu çalışmada; Uşak ili nohut ekim alanlarında yabancı otların tür, yaygınlık ve yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla survey çalışması, üreticilerin yabancı otlarla mücadelede bilgi ve deneyimlerinin belirlenmesi amacıyla anket çalışması ile bazı çıkış öncesi ve çıkış sonrası herbisitlerin yabancı otlar ve nohut üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla tarla çalışması yer almıştır. Survey sonucunda nohut ekim alanında belirlenen yabancı otlar içerisinde % 84 rastlama sıklığıyla Convolvulus arvensis L. ilk sırada yer alırken; üreticilerin % 54'ü bitki koruma sorunları içerisinde yabancı otların önemli bir sorun olduğunu belirtirken, % 87,40'ı narin yabani yulaf (Avena barbata Pott ex Link subsp. barbata), % 46,60'ı yabani hardalı (Sinapis arvensis L.) en önemli türler olarak ifade etmişlerdir. Deneme alanında, Amaranthus retroflexus, Chondrilla juncea, Chenopodium album ve Polygonum aviculare yoğun olarak görülen türler olarak kaydedilirken, türlerin kontrolünde çıkış öncesi ve çıkış sonrası herbisitler ve dozlarına bağlı olarak farklılıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world's population not only causes destructions on natural resources and the environment but also raises problems in terms of access to food and food safety. Weeds are one of the factors that limit chickpea cultivation, which has an important place in adequate and quality nutrition, has wide adaptability, can be grown in many climates and is not selective in terms of soil demand, and result in yield losses. In this study a survey was conducted to determine the species, frequency, and density of the weeds in chickpeas cultivation areas in the province of Uşak and survey study was conducted to determine the knowledge and experiences of producers concerning cultivation and weed control and field study was conducted to evaluate the effects of herbicides with different active substances applied in pre-emergence and post emergence. As a result of the survey, Convolvulus arvensis L. frequency first among the weeds determined in the chickpea cultivation area with a frequenced of 84 %; while 54 % of the producers stated that weeds are an important problem among plant protection problems, they stated that 87.40 % Avena barbata Pott ex Link subsp. barbata and 46.60 % of Sinapis arvensis L. are the most important species. In the experimental area Amaranthus retroflexus, Chondrilla juncea, Chenopodium album and Polygonum aviculare were recorded as dense species. In the control of the species, differences were obtained depending on the pre-emergence and post-emergence herbicides and their doses.