Genel diş hekimlerinin, ortodonti uzmanlarının ve pedodonti uzmanlarının çeşitli maloklüzyonlara yönelik farkındalık düzeylerinin ve ortodontik tedavi ihtiyacı hakkındaki görüşlerinin karşılaştırılması
Comparison of general dentists, orthodontists and pedodontists' awareness levels of various malocclusions and their opinions on the need for orthodontic treatment
- Tez No: 944596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BİROL ÖZEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Ortodonti uzmanlarının, pedodonti uzmanlarının ve genel diş hekimlerinin ortodontik problem teşhisi ve ortodontik tedavi ihtiyacına yönelik değerlendirmelerine ilişkin yaklaşımlarının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Ortodonti uzmanlarına, pedodonti uzmanlarına ve genel diş hekimlerine Google Forms ile hazırlanan anket formu elektronik posta, sosyal mecralar aracılığı ile iletilmiştir. 45 ortodonti uzmanı, 45 pedodonti uzmanı ve 45 genel diş hekimi olmak üzere toplam 135 kişi çalışmaya dahil edildi. Anket formu demografik ve mesleki bilgiler içeren sorular ve farklı maloklüzyonlara sahip, 8-12 yaş aralığındaki 3 hastanın intraoral fotoğrafları, sefalometrik ve panoramik radyografileri kullanılarak hazırlanan sorulardan oluşmaktadır. Katılımcıların vaka görsellerini değerlendirerek maloklüzyonun ana sorunları, ortodontik tedavi ihtiyacı düzeyi, ortodontik tedaviye başlanması gereken zaman ve ortodontik tedavi planlamasına dair sorulara verdikleri yanıtlar kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare the opinions of orthodontists, pedodontists and general dentists regarding the diagnosis of orthodontic problems and their evaluations of the need for orthodontic treatment. Method: The survey form prepared with Google Forms was sent to orthodontists, pedodontists and general dentists via e-mail and social media. The study had 135 participants, including 45 orthodontists, 45 pedodontists and 45 general dentists. The survey form consists of questions containing demographic and professional information and questions prepared using intraoral photographs, cephalometric and panoramic radiographs of 3 patients aged 8-12 years with different malocclusions. Participants evaluated the case images and their responses to questions regarding the main problems of malocclusion, level of orthodontic treatment requirement, when orthodontic treatment should be started, and orthodontic treatment planning were recorded.