Avrupa Birliğinin genişleme sürecinde Batı Balkan ülkelerinin dönüşümü
Transformation of the Western Balkan countries in the European Union enlargement process
- Tez No: 944595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ELİF ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
20. yüzyılın ortalarından itibaren somutlaşmaya başlayan Avrupa bütünleşmesi ideali çeşitli aşamaların ardından Avrupa Birliği çatısı altında en son kurumsal halini almıştır. Entegrasyon sürecine dahil olan ülkeler Avrupa'nın barış ve istikrarına katkı sağlarken demokratik standartlar ve ekonomik refah başta olmak üzere birçok alanda da AB'nin dönüştürücü gücünden faydalanmışlardır. Bu iki yönlü ilişki Avrupa kıtasındaki ülkelerin AB'ye üye olma isteklerini arttırmış, AB ise istikrar sağlayıcılığını bir dış politika aracı olarak kullanmıştır. Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından Balkanlar'da ortaya çıkan yeni devletlerin istikrarsız görüntüsü ve devam eden çatışmalar AB'nin gözünü bölgeye çevirmesine neden olmuştur. Başlangıçta yalnızca insani ve ekonomik yardımlarla istikrara katkı sağlamaya çalışan AB zamanla politikalarının yetersiz kaldığını ve bölgeye daha gerçekçi bir perspektif sunmanın gerekliliğini anlamıştır. Bu çalışmada altı Batı Balkan ülkesinin Soğuk Savaş'ın sona ermesinden itibaren AB süreçlerinde yaşadıkları dönüşüm ele alınmıştır. AB'nin bölgeye karşı olan politikasındaki değişim nedenleriyle birlikte incelenirken bu ülkelerin AB'nin dönüştürücü gücünden ne oranda yararlanabildikleri çeşitli verilerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The ideal of European integration, which started to materialise in the mid-20th century, has taken its latest institutional form under the umbrella of the European Union after various stages. While the countries involved in the integration process have contributed to the peace and stability of Europe, they have also benefited from the transformative power of the EU in many areas, especially democratic standards and economic welfare. This two-way relationship has increased the desire of the countries in the European continent to become a member of the EU, while the EU has used stabilisation as a foreign policy tool. After the end of the Cold War, the instability of the new states emerging in the Balkans and the ongoing conflicts caused the EU to turn its eyes to the region. The EU, which initially tried to contribute to stabilisation only through humanitarian and economic aid, eventually realised that its policies were insufficient and that it was necessary to offer a more realistic perspective to the region. In this study, the transformation of the six Western Balkan countries in the EU processes since the end of the Cold War is analysed. While analysing the reasons for the change in the EU's policy towards the region, the extent to which these countries have been able to benefit from the EU's transformative power has been revealed with various data.