Son dönem Türk sinemasında total kurumlar
Total institutions in contemporary Turkish cinema
- Tez No: 944599
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ORMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, son dönem Türkiye sinemasında total kurumların eleştirisini inceleyerek, bireylerin kapalı mekânlarda yaşadığı deneyimlerin toplumsal yapılar üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma, içerik analizi yöntemi ile gerçekleştirilmiş ve F Tipi (2012), Sarmaşık (2015), Görülmüştür (2019), Okul Tıraşı (2021) ve Yurt (2022) adlı filmler incelenmiştir. Filmler, total kurumların temsilini derinlemesine ele almak, farklı kapalı mekân türlerini yansıtmak ve bireylerin bu mekânlardaki deneyimlerini anlamak amacıyla seçilmiştir. Araştırmada, total kurum kavramı Erving Goffman'ın teorisi çerçevesinde ele alınmış; bu yapıların bireyler üzerindeki psikolojik, toplumsal ve davranışsal etkileri analiz edilmiştir. İncelenen filmler, hapishane, yurt ve diğer kapalı mekân temsilleri üzerinden otorite, iktidar ilişkileri ve bireyin özgürlük mücadelesi gibi temaları işlemektedir. Araştırma bulguları, son dönem Türkiye sinemasında total kurum eleştirisinin, toplumsal sorunları görünür kılmada ve izleyicilere toplumsal yapılar ile denetim mekânizmaları üzerine düşünme fırsatı sunmada önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Sinema, bireylerin duygusal mücadelelerini toplumsal eleştiriyle harmanlayarak, özgürlük, baskı ve direniş gibi kavramları derinlemesine sorgulama imkânı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the critique of total institutions in recent Turkish cinema and reveal the impact of individuals' experiences in confined spaces on social structures. The research was conducted using the content analysis method, and the films F Tipi (2012), Sarmaşık (2015), Görülmüştür (2019), Okul Tıraşı (2021), and Yurt (2022) were analyzed. These films were selected to explore the representation of total institutions in depth, reflect different types of confined spaces, and understand individuals' experiences within these environments. In the study, the concept of total institutions was examined within the framework of Erving Goffman's theory, and the psychological, social, and behavioral effects of these structures on individuals were analyzed. The films under review address themes such as authority, power relations, and the individual's struggle for freedom through representations of prisons, dormitories, and other enclosed spaces. The research findings indicate that the critique of total institutions in recent Turkish cinema plays a significant role in making social issues visible and providing audiences with an opportunity to reflect on social structures and control mechanisms. Cinema blends individuals' emotional struggles with social criticism, enabling an in-depth exploration of concepts such as freedom, oppression, and resistance.