Hayatı anlamlandırma ile ölüm farkındalığı arasındaki ilişkide varoluşsal kaygının aracı rolünün incelenmesi
Examination of the mediator role of existential anxiety in the relationship between meaning in life and death awareness
  1. Tez No: 944611
  2. Yazar: GAMZE BAYRAKTAR ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, 18 yaş üstü bireylerde hayatı anlamlandırma ile ölüm farkındalığı arasındaki ilişkide varoluşsal kaygının aracı rolünün incelenmesi üzerinedir. Öte yandan, varoluşsal kaygı, hayatı anlamlandırma ve ölüm farkındalığının yaş, cinsiyet, eğitim, çalışma durumu, gelir düzeyi ve medeni durum ile ilişkisine bakılmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da yaşayan, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş, 18 yaşını doldurmuş gönüllü 440 katılımcıdan oluşmaktadır. Verileri analiz etmek için bağımsız örneklem t-test, One-Way ANOVA Analizi, Kruskal Wallis-H analizi, pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Aracı değişken analizi Hayes Process Macro Uzantısı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuçları, varoluşsal kaygı hayatta anlamın varlığı ile ters, hayatta anlam arayışı ile olumlu yönde bir ilişki göstermiştir. Ölüm farkındalığı ise, hayatta anlam arayışı ile ters yönlü bir ilişkiye sahipken, varoluşsal kaygı ile olumlu yönde bir ilişkiye sahiptir. Öte yandan, varoluşsal kaygı, ölüm farkındalığının hayatın anlamı üzerindeki etkisinde kısmi aracı rol oynamaktadır. Demografik değişkenlere bakıldığında, yaş, cinsiyet ve medeni durum gibi değişkenlerin hayatın anlamı, ölüm farkındalığı ve varoluşsal kaygı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Özellikle medeni durum, tüm ölçümlerde belirgin etkiler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about examining the mediating role of existential anxiety in the relationship between meaning of life and death awareness in individuals over the age of 18. On the other hand, the relationship between existential anxiety, meaning of life and death awareness with age, gender, education, employment status, income level and marital status was examined. The sample of the study consists of 440 volunteer participants aged 18 and over, selected by convenience sampling method, living in Istanbul. Independent sample t-test, One-Way ANOVA Analysis, Kruskal Wallis-H analysis, Pearson correlation analysis were applied to analyze the data. Mediator variable analysis was performed via Hayes Process Macro Extension. The results of the study showed that existential anxiety was negatively related to the presence of meaning in life and positively related to the search for meaning in life. Death awareness, has a negative relationship with the search for meaning in life, while it has a positive relationship with existential anxiety. Existential anxiety plays a partial mediator role in the effect of death awareness on the meaning of life. When demographic variables are examined, it is seen that variables such as age, gender and marital status have an effect on the meaning of life, death awareness and existential anxiety. In particular, marital status showed significant effects on all measures.