Fiberle güçlendirilmiş kompozit rezinlerin renk ve opasitesinin geleneksel kompozit rezinlerle karşılaştırılması
Comparison of color and opacity of fiber-reinforced composite resins with traditional composite resins
- Tez No: 944612
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA UZER ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Restorasyonlarda, diş dokusu ve kullanılan materyallerin yanı sıra materyaller arasındaki bütünlük de estetik başarı için temel gerekliliktir. Fiberle güçlendirilmiş kompozit rezinler, geleneksel kompozit rezinlere kıyasla daha üstün mekanik dayanıklılık sunmaları nedeniyle restoratif işlemlerde önemli bir yere sahiptir. Ancak, bu materyallerin renk ve opasite özellikleri yeterince incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, fiberle güçlendirilmiş kompozit rezinler ile geleneksel kompozit rezinlerin renk ve opasite özelliklerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Klinik uygulamalarda estetik başarının artırılması için materyal seçimine yönelik bilimsel veriler sağlanması hedeflenmektedir. Yöntem: Bu çalışmada renk ve opasiteyi karşılaştırılmalı bir şekilde değerlendirmek amacıyla 1 mm kalınlıkta ve 10 mm çapında kompozit rezin disk örnekleri hazırlandı. 3 grup fiber destekli kompozit rezin, 8 grup geleneksel kompozit rezin olmak üzeren 11 grup için 10'ar örnekten toplam 110 örnek hazırlandı. • EverX Flow Bulk Shade, Dentin Shade • EverX Posterior Unıversal Shade • G-aenial ACHORD A1, A2, A3 mine; OA1, OA2, OA3 dentin; AE, JE mine kompozit rezinlerinden elde edilmiştir. Örnekler 37 0C'de 24 saat bekletildikten sonra siyah ve beyaz arka planlar kullanılarak dental spektrofotometre cihazı ile (SpectroShade) ile CIELAB koordinatları ölçüldü. Elde edilen L*a*b* değerleri formüllere yerleştirilerek ΔE₀₀, TP ve TPcomparative değerleri hesaplandı Veriler, IBM SPSS V23 ve R programı (WRS2 paketi) ile analiz edilmiş, normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk Testi ile değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uymayan veriler için Kruskal-Wallis ve Dunn Testleri, ΔE₀₀ değerleri için Tek Yönlü Robust ANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Achieving aesthetic success in restorations requires harmony not only between the dental tissue and the restorative materials but also among the materials themselves. Fiber-reinforced composite resins play a significant role in restorative procedures due to their superior durability compared to conventional composite resins. However, the color and opacity characteristics of these materials have not been extensively studied. This study aims to comparatively evaluate the color and opacity properties of fiber-reinforced and conventional composite resins. It also seeks to provide scientific data to optimize material selection for enhancing aesthetic outcomes in clinical applications. Methods: To compare color and opacity, disc-shaped composite resin samples were prepared with a thickness of 1 mm and a diameter of 10 mm. The study included 11 groups, consisting of 3 fiber-reinforced composite resin groups and 8 conventional composite resin groups, with 10 samples per group, totaling 110 samples. The samples were prepared using the materials EverX Flow Bulk Shade, Dentin Shade, EverX Posterior Universal Shade, and G-aenial Achord A1, A2, A3, OA1, OA2, OA3, AE, JE. After being stored at 37°C for 24 hours, the samples' color parameters were measured using a dental spectrophotometer. ΔE₀₀, TP, and TPcomparative values were calculated from the CIELAB coordinates. Data were analyzed using IBM SPSS V23 and R software (WRS2 package). Statistical tests included the Shapiro-Wilk test for normality, Kruskal-Wallis and Dunn tests for non-normal data, and One-Way Robust ANOVA for ΔE₀₀ values.