Temsili demokrasinin Meşruiyet krizine bir çözüm önerisi: İsviçre'nin yarı doğrudan demokrasi deneyimi
Addressing the legitimacy crisis of representative democracy: Insights from switzerland's semi-direct democracy model
  1. Tez No: 944617
  2. Yazar: ÇAĞRI ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN SEYMEN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yunanca, dêmos ve krátos kelimelerinin birleşiminden oluşan ve halkın yönetimi anlamına gelen dēmokratía, Antik Yunan polisi Atina'da ilk defa ortaya çıktığından beri 2500 yıldır üzerinde düşünülen ve günümüzde halen uygulanmakta olan bir yönetim şeklidir. 2500 yıllık tarihi olan demokrasinin günümüze ulaşması, mefhumun paradigma değişimine uğraması ile mümkün olmuştur. Demokrasinin Atina'da deneyimlenmiş hali, günümüzde takip edilen modern demokrasiden farklı olarak, mefhumun hakkını verir şekilde halkın bizzat halk tarafından yönetilmesine dayanmaktaydı. Doğrudan demokrasi olarak adlandırılan bu yönetim şeklinde, Atinalı erkek yurttaşlar, kura yöntemi sayesinde; yasama, yürütme ve yargıya dair tüm faaliyetlere katılabilmek hakkına sahip olmuştur. Atina'nın tarih sahnesinden silinmesiyle birlikte, 17 ve 18.yüzyıllarda yeniden ortaya çıkan demokrasi ise ilk formundan uzaklaşarak temsili bir nitelik kazanmıştır. Modern temsili demokraside, yurttaşların rolü Atina'nın demokrasi uygulamasındaki gibi kamusal işlere doğrudan katılmak değil, belirli aralıklarla gerçekleşen seçimlere katılmak suretiyle kendilerini yönetecek temsilcileri seçmek ve onları denetlemek haline gelmiştir. Demokrasinin bu paradigma değişimi, yönetimin uzmanlığa dayalı bir faaliyet alanı haline gelmesine, profesyonel siyasetçi ve hukukçu sınıfların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Yurttaşların, karar alım süreçlerindeki sınırlı rolleri, onların yönetimden uzaklaşmalarına ve yönetime karşı duyarsızlık hissetmelerine neden olmaktadır. Bu durum, temsili modern demokrasilerde bir meşruiyet krizi yaratmaktadır. Temel araştırma sorusu, modern demokrasilerde gözlemlenen meşruiyet krizinin nasıl çözüleceği olan bu tez çalışması, meşruiyet krizini hafifletmeye yönelik çözüm önerisinde bulunmaktadır. Çalışma, yurttaşların yönetime doğrudan katılabilmesini mümkün kılacak birtakım araçlarının benimsenmesinin, meşruiyet krizini hafifleteceğini savunmaktadır. Anayasa Hukuku ve Siyaset Bilimi literatüründe yarı doğrudan demokrasi olarak nitelendirilen demokrasi türünde; referandum, halk girişimi, halkın vetosu ve temsilcilerin azli gibi birtakım araçlar bulunmaktadır. Tez, yarı doğrudan demokrasilerde takip edilen bu araçların, meşruiyet krizini hafifletici etkiye sahip olduğunu iddia etmektedir. Tez, bu hipotezi test etmek için, 1848 yılından beri bu araçları aktif olarak kullanan İsviçre'nin yarı doğrudan demokrasisini incelemektedir. İsviçre'nin yarı doğrudan demokrasi deneyimi; katılım ve başarı oranlarının azlığına karşın, yurttaşların karar alma süreçlerinde aktif bir rol almalarını sağlamaktadır. İsviçre'de, takip edilen anayasal doğrudan katılım araçları sayesinde; yurttaşlar, anayasada değişiklik talep edebilmek, meclisten çıkan kanunları veto edebilmek ve önemli konularda referandumda nihai karar verebilmek haklarına sahip olmaktadır. Katılım ve başarı oranlarından bağımsız olarak bu araçların varlığı, yurttaşların yönetimden uzaklaşmış ve yabancılaşmış hissetmelerini engellemek yönünde önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Gelişmeye açık yönlerine karşın, İsviçre'nin yarı doğrudan demokrasi deneyimi, meşruiyet krizini hafifletmek bakımından işlevsel ve etkin görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Dēmokratía combines the Greek words demos and krátos and means government by the people. It is a form of government that has been evaluated for 2500 years and is still in use today since it first appeared in the ancient Greek polis of Athens. Democracy, with its 2500 years of history, has reached this day due to the paradigm shift in the concept. Contrary to modern democracy, Athens' experience of democracy was indeed based on the rule of the people by the people. In this form of government, called direct democracy, Athenian male citizens were able to participate in legislature, executive, and judiciary activities through sortition. Following Athens' fall, democracy reappeared in the 17 and 18th centuries in a representative form. In this representative modern democracy, citizens' role has changed. Instead of directly participating in government, citizens are expected to elect their representatives in elections held at regular intervals and inspect them. This paradigm shift in democracy created professional politicians and legal experts and led governance to become an area of expertise. Citizens' limited role in the decision-making processes has been causing them to disengage from and feel indifferent towards the government. This situation creates a legitimacy crisis in modern representative democracies. This thesis' main research question is how to alleviate the legitimacy crisis that modern democracies face. This study suggests that the legitimacy crisis can be alleviated by embracing instruments that enable the direct participation of citizens in government. In the literature of constitutional law and political science, there is a democracy type called semi-direct democracy. In semi-direct democracy, there are instruments that enable citizens to participate directly in government such as citizens initiative, optional referendum, mandatory referendum, and recall. This thesis argues that semi-direct democracy instruments if implemented, can help to alleviate the legitimacy crisis. To test this hypothesis, this study analyzes a country that has been using these instruments since 1848: Switzerland. Despite the low participation in referendums and success rates, Switzerland's semi-direct democracy, allows citizens to be actively involved in decision-making processes. Through direct democracy instruments, Swiss citizens are able to propose a constitutional amendment, bring passed laws to a referendum, and decide important issues through mandatory referendum. Regardless of low participation in referendums and success rates, the mere existence of these instruments hinders citizens from feeling disengaged and indifferent to the government. Despite its potential for development, Switzerland's semi-direct democracy looks functional and effective in alleviating modern democracy's legitimacy crisis.