Kesirli mertebelı black scholes diferansiyal denklemiiçin sinir ağı yöntemi
Neural network method for fractional order black scholesdifferential equation
  1. Tez No: 944627
  2. Yazar: BUSHRA ISMAIL YASEN YASEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MODANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez, kesirli mertebeden Black-Scholes diferansiyel denklemini (FOBSDE) ele almak için sinir ağlarını (NNM) kullanan yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Bu denklem, hafıza etkilerini ve yerel olmayan dinamikleri hesaba kattığı için finans matematiğinde opsiyon fiyatlandırması için çok önemlidir. Önerilen yöntem, spektral yaklaşımı kaydırılmış Legendre polinomları ve sinir ağı optimizasyonu ile akıllıca birleştirerek kesirli türevlerin ve sınır koşullarının etkili bir şekilde ele alınmasını sağlar. Çözüm, artık hata matrisinin Frobenius normunu azaltmak için gradyan inişi yoluyla yinelemeli olarak ince ayarlanan ağırlıklara sahip bir dizi Legendre temel fonksiyonu olarak ifade edilir. Kapsamlı sayısal testler, yöntemin doğruluğunu ve verimliliğini göstermekte ve geleneksel sayısal tekniklerden daha iyi performans gösterdiğini kanıtlamaktadır. Örneğin, r = 0,05, σ = 0,2 ve kesirli α = 0,5 parametreleriyle, yöntem 1,23×〖10〗^(-3) maksimum hataya ve 2,87×〖10〗^(-4) bağıl L^2-hatasına ulaşmaktadır. Bu sonuçlar, sinir ağlarının karmaşık kesirli kısmi diferansiyel denklemleri çözme potansiyelinin altını çizerek finansal modelleme için güçlü bir temel oluşturmaktadır. Bu araştırma, spektral teknikler ve makine öğrenimi arasında köprü kurarak modern finans mühendisliği için esnek ve ölçeklenebilir bir araç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents a novel approach using neural networks (NNM) to tackle the fractional-order ‎Black-Scholes differential equation (FOBSDE). This equation is crucial in financial mathematics for option ‎pricing, as it takes into account memory effects and non-local dynamics. The proposed method cleverly combines ‎spectral approximation with shifted Legendre polynomials and neural network optimization, allowing for effective ‎handling of fractional derivatives and boundary conditions. The solution is expressed as a series of Legendre basis ‎functions, with weights that are fine-tuned iteratively through gradient descent to reduce the Frobenius norm of the ‎residual error matrix. Extensive numerical tests demonstrate the method's accuracy and efficiency, proving it ‎outperforms traditional numerical techniques. For instance, with parameters r = 0.05, σ = 0.2, and fractional order ‎α = 0.5, the method achieves a maximum error of 1.23×〖10〗^(-3) and a relative L^2-error of 2.87×〖10〗^(-4). ‎These results underscore the potential of neural networks in solving complex fractional partial differential ‎equations, laying a strong foundation for financial modeling. This research bridges spectral techniques and ‎machine learning, providing a flexible and scalable tool for modern financial engineering.‎