Bazı polinomları içeren Lototsky operatörleri ve özellikleri
Lototsky operators involving some polynomials and some of their properties
  1. Tez No: 944626
  2. Yazar: ŞEYMA KUTLU SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, bazı temel tanımlar ve kavramlar verilmiş, tezde kullanılacak bazı operatörler tanıtılmıştır. Ayrıca Lototsky Bernstein operatörleri ve yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Lototsky-Chlodovsky operatörleri inşa edilmiştir. Bu operatörlerin ağırlıklı uzayda yaklaşım özellikleri incelenmiş ve bu operatörler için Voronovskaja tipli teorem ispat edilmiştir. Dördüncü bölümde, bir önceki bölümde verilen Lototsky-Chlodovsky operatörlerinin bir genellemesi olan Kantorovich-Stancu tipli Lototsky-Chlodovsky operatörleri tanıtılmıştır. Bu operatörlerin yakınsaklık özellikleri incelenmiş ve yine Voronovskaja tipli teorem ispatlanmıştır. Beşinci bölümde ise tezde elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapter. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitions and concepts are given and some certain operators which are used in the thesis are introduced. Furthermore Lototsky-Bernstein operators and their approximation properties examined. In the third chapter, Lototsky-Chlodovsky operators are constructed. Approximation properties in weighted space of these operators are examined. Moreover ,Voronovskaja type theorem for these operators is proved. In the fourth chapter, Kantorovich-Stancu type Lototsky-Chlodovsky operators, which are a generalization of Lototsky-Chlodovsky operators given in the previous section, are introduced and again the Voronovskaja type theorem is proved. In the fifth chapter, the results obtained in the thesis are discussed.