Ahkâm hadisleri edebiyatındaki yeri bağlamında İbn Şeddâd ve Delâilü'l-Ahkâm min Ehadisi'r-Rasul adlı eseri
Ibn Shaddad and his work called Dalailu'l-Ahkam min Ahadith al-Rasul in the context of its place in the literature of hadiths of judgement
- Tez No: 944642
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslam literatüründe Kur'an'dan sonra ikinci kaynak olarak kabul edilen hadislerin anlaşılması üzerine birçok eser telif edilmiştir. Müslümanların amelî hayatları ile ilgili olan konuları kapsayan ahkâm hadisleriyle de ilgili olarak hadislerin anlaşılması ve onlardan çıkarılan hükümler üzerine kitaplar yazılmıştır. Çalışmada ele alınan İbn Şeddâd'ın Delâilü'l-Ahkâm adlı eseride bu kitaplar arasında yer almaktadır. Birinci bölümde İbn Şeddâd'ın hayatı anlatılacaktır. Musul ve Halep'te yaşamış olan İbn Şeddad'ın ilmi yaşantısı araştırılıp özellikle hadis alanına katkılarından bahsedilecektir. Delâilü'l-Ahkâm min Ehâdîsi'r-Resul Aleyhisselâm adlı eser kısaca tanıtılacak, İkinci bölümde ise, hadis edebiyatı ve genel hatlarıyla ahkâm hadislerinden kısaca bahsedilerek, müellifin eserde ifade ettiği yöntemlerine değinilmiş, eserdeki açıklamalar kategorize edilerek örnekler üzerinden metodu ortaya konulmuştur. Bu çalışma neticesinde Eyyubi devlet adamlarından Ebü'l-Mehâsim Bahâüddîn İbn Şeddâd ve Delâilü'l-Ahkâm isimli eserinin hadis edebiyatına katkısını ortaya koymak hedeflenmiş; ahkâm hadisleri literatürünün Gelişim dönem eserleri arasında olan eserde müellifin takip ettiği metot ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many works have been written on the understanding of hadiths, which are considered the second source after the Quran in Islamic literature. Books have been written on the understanding of hadiths and the rules derived from them, including the hadiths of judgement, which cover issues related to the practical lives of Muslims. The work of Ibn Shaddad, Delâilü'l-Ahkâm, which is discussed in the study, is among these books. In the first section, the life of Ibn Shaddad will be explained. The scientific life of Ibn Shaddad, who lived in Mosul and Aleppo, will be investigated and his contributions to the field of hadith will be discussed in particular. The work titled Delâilü'l-Ahkâm min Ehâdîsi'r-Resul Aleyhisselâm will be briefly introduced. In the second section, hadith literature and general outlines of hadiths will be briefly mentioned, the author's methods expressed in the work will be mentioned, the explanations in the work will be categorized and his method will be revealed through examples. As a result of this study, it is aimed to reveal the contribution of Ebü'l-Mehâsim Bahaüddîn Ibn Shaddad, one of the Ayyubid statesmen, and his work titled Delâilü'l-Ahkâm to hadith literature; the method followed by the author in the work, which is among the works of the development period of hadith literature, will be revealed.