7. sınıf öğrencilerinin oran-orantı konusu ile ilgili problemleri senaryolaştırarak canlandırmasının problem çözme başarılarına etkisi
The effect of seventh grade students' scripting and animating ratio and proportion problems on their problem-solving achievement
- Tez No: 944643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÜNBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı 7. Sınıf öğrencilerinin oran-orantı konusu ile ilgili problemleri senaryolaştırarak canlandırmasının problem çözme başarılarına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu ön test – son test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmacı tarafından oran-orantı problemleri hazırlanmış ve öğrencilerin bu problemleri senaryolaştırarak, bir kodlama uygulaması ile canlandırma yapabilecekleri bir ortam oluşturulmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oran-orantı ön test ve son testleri geliştirilmiş ve paralel formlar güvenirlik testi ile testlerin güvenirliği teyit edilmiştir. Ön test ve son testte yedinci sınıflarda verilen tüm oran-orantı kazanımlarının dahil edildiği toplam 12 soru yer almıştır. Çalışma Kars ili Sarıkamış ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde toplam 44 yedinci sınıf öğrencisinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Öğrencilerin ön-test ve son-test puanlarını karşılaştırmak için parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, cinsiyete göre öğrencilerin başarı farklılıklarını tespit etmek içinse Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre öğrencilerin oran-orantı problemlerini senaryolaştırarak bir kodlama uygulaması ile canlandırmalarının matematik dersi oran- orantı konusundaki problemleri çözme başarıları üzerinde anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyetler arası ise bu tür soruların çözme başarıları üzerinde herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir. Etki büyüklükleri Cohen's d katsayısı kullanılarak hesaplandığında oran-orantı problemlerinin öğrenciler tarafından senaryolaştırılarak kodlama uygulaması ile canlandırılmasının öğrenci başarısı üzerindeki etki büyüklüğünün orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of seventh grade students' scripting and animating ratio and proportion problems on their problem-solving achievement. One of the quantitative research methods, a single-group pre-test-post-test weak experimental design was employed to achieve this purpose. In this context, the researcher prepared ratio-proportion problems and created an environment for students to animate these problems using a coding application. For data collection, the researcher developed pre-test and post-test assessments focused on ratio-proportion concepts. A parallel forms reliability test was conducted and confirmed the reliability of the tests. Each test comprised 12 questions covering all the ratio-proportion learning objectives for 7th graders. The study was conducted during the spring semester of the 2023-2024 academic year at a secondary school affiliated with the Ministry of National Education in Sarıkamış, Kars province. A total of 44 7th-grade students participated in the study. To compare students' pre-test and post-test scores, the Wilcoxon Signed Rank Test—a nonparametric test—was utilized. The Mann-Whitney U test was employed to explore differences in student achievement based on gender. The findings revealed that students' engagement in scenario-based animations of ratio-proportion problems using a coding application significantly enhanced their problem-solving achievements. No gender differences were found in their ability to solve these questions. Cohen's d coefficient effect size showed that the impact of scenario-based animations on students' achievement was at a medium level.