Masa tipi bir konvansiyonel torna tezgahının bilgisayar nümerik kontrollu şekle dönüştürülmesi
- Tez No: 13138
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
I I I ÖZ Bu çalışmanın amacı, bir takım tezgahının bilgisayar nümerik kontrollü hale dönüştürmektir. Bununla beraber tezgah tablası hareketlerinin grafik ekran üzerinde gösterimi de hedeflenmiştir. Bu amaçla ön araştırma çalışmaları yapılıp uygun tezgah belirlenmiştir. Bu tezgah üzerinde gerekli düzenlemeler yapılıp bilgisayar tarafından kontrol edilen bir adet alternatif akam motoru (aynanın kontrolü için) ve iki adet adım motoru (tezgah tablasının kontrolü için) tezgaha monte edilmesiyle dönüştürme işlemi tamamlanmıştır. Mekanik açıdan düzenlenen tezgahın kontrolü ve kalem hareketlerinin ekran üzerinde gösterimi için bir bilgisayar programı üzerinde durulmuş ve PASCAL bilgisayar dilinde bir kontrol programı geliştirilmiştir. Bu program kullanlarak silindirik ve eğrisel yüzey şekillerini tornalamak mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main objective of this work is to convert a conventional lath to a CNC form. Simulation of cuting tools motion on the computer's screen is also investigated. For this purpose a primary study is conducted and a suitable lath is selected. On this lath, design changes and necessery modifications has been performed. The spindle of this lath is controlled by alternativ current motor(AC), and the lath's table is drived by two stepping motors. To control lath, s spindle and table motion, a master computer programme has been developped using PASCAL programing language. Cylindirical and curved surfaces can be turned by using this programme.