Yerel yönetimlerin yerel kalkınmadaki rolü: Kütahya ili örneği
Local governments in local development role: The case of Kütahya province
- Tez No: 944652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, Kütahya'nın ekonomik yapısını, tarım, hayvancılık, turizm ve sanayi alanlarındaki dinamikleri analiz ederek, yerel yönetimlerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiği projeleri incelemeyi amaçlamaktadır. Kütahya'nın ekonomik çeşitliliği, sosyal sorumluluk projeleri, çevre dostu uygulamalar ve enerji politikaları gibi unsurlar, şehrin kalkınma sürecindeki başarılarını ve gelecek stratejilerini değerlendirmeye yöneliktir. Kütahya'nın ekonomisi, tarım ve sanayiye dayanmakta olup, özellikle tarımsal üretim ve hayvancılık sektörü yoğun ilgi görmektedir. Şehir, benzersiz toprak yapısı sayesinde tarım alanında öne çıkan ürünlerle ekonomik büyümesini desteklemektedir. Hayvancılık, verimli havzalarıyla bölgeye önemli avantajlar sağlamakta ve ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, çini, porselen ve seramik üretimi gibi sanayi alanları, istihdam yaratmanın yanı sıra ulusal ve uluslararası düzeyde ekonomiye katkı sağlamaktadır. Kütahya'nın sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada önemli bir rol oynayan projeleri, sosyal, çevresel, eğitim, enerji ve kültür-sanat alanlarında yoğunlaşmaktadır. Sosyal projeler, engelsiz yaşam merkezleri ve gıda bankacılığı gibi önemli alanlarda halkın ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmaktadır. Çevre projeleri ise trafik düzenlemeleri ve yenilenebilir enerji uygulamaları ile sürdürülebilirliği ön planda tutmaktadır. Enerji projeleri, bölgenin yenilenebilir enerji potansiyelini kullanarak enerji bağımsızlığına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Sonuç olarak, Kütahya'nın ekonomik çeşitliliği ve yerel yönetimlerin sürdürülebilir kalkınma vizyonu, şehrin refahını artırmak ve çevreye duyarlı bir şekilde büyümek adına başarılı adımlar atmaktadır. Ancak, özellikle turizm alanında daha etkili stratejiler geliştirilerek ve enerji sektöründeki potansiyel daha verimli kullanılarak şehir, sürdürülebilir bir geleceğe daha güçlü bir şekilde taşınabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the economic structure of Kutahya, the dynamics in the fields of agriculture, livestock, tourism and industry, and to examine the projects realized by local governments in line with sustainable development goals. Factors such as the economic diversity of Kutahya, social responsibility projects, environmentally friendly practices and energy policies are aimed at evaluating the city's success in the development process and future strategies. The economy of Kutahya is based on agriculture and industry, especially the agricultural production and livestock sector is of great interest. Thanks to its unique soil structure, the city supports economic growth with products that stand out in the field of agriculture. Livestock, with their efficient basins, provide significant advantages to the region and contribute to the economy. In addition, industrial areas such as the production of tiles, porcelain and ceramics contribute to the economy at the national and international level as well as creating employment. Kutahya's projects, which play an important role in achieving sustainable development goals, are concentrated in the fields of social, environmental, education, energy and culture-art. Social projects provide solutions for the needs of the people in important areas such as unobstructed living centers and food banking. Environmental projects prioritize sustainability with traffic regulations and renewable energy applications. Energy projects aim to contribute to energy independence by using the region's renewable energy potential. As a result, the economic diversity of Kutahya and the sustainable development vision of local governments are taking successful steps to increase the prosperity of the city and grow in an environmentally responsible manner. However, by developing more effective strategies, especially in the field of tourism, and using the potential in the energy sector more efficiently, the city can be moved to a sustainable future more powerfully.