Arts and crafts, Art Nouveau, Art Deco akımlarında cam alanında meydana gelen değişimler
Transformations in glass art within the Arts and Crafts, Art Nouveau, and Art Deco movements
- Tez No: 944653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Arts and Crafts, Art Nouveau ve Art Deco akımlarının, cam sanatı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ele alınan akımların estetik anlayışı ve teknik yaklaşımları, dönemin cam sanatçılarının eserlerine nasıl yansıdığı ortaya konulmuştur. Arts and Crafts'ın el işçiliğine verdiği değer ve doğadan esinlenen tasarım dili, Art Nouveau'nun zarif hatları ve detaylı bitkisel motifleri, Art Deco'nun ise lüks malzemelerle modern ve geometrik formları harmanlaması, çağdaş cam sanatında da etkisini göstermiştir. Günümüzde bu akımların biçimsel ve teknik mirasının, çağdaş cam sanatçılarının çalışmalarında yenilikçi bir şekilde yorumlandığı gözlemlenmektedir. Ayrıca cam sanatı, eğitim ve teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikte yeni ifade biçimleri ve teknik zenginlikler kazanmıştır. Bu bağlamda araştırmada cam sanatının tarihsel yolculuğu ve günümüzde ulaştığı nokta incelenirken, bireysel sanat üretimlerine de değinilmiştir. Kişisel uygulamalar kapsamında lost-wax tekniğiyle üretilen çalışmalar ile sanatın hem kişisel hem de toplumsal boyutlarına vurgu yapılmıştır. Sonuç olarak cam sanatı geçmişten günümüze farklı akımların etkisiyle evrilmiştir ve çağdaş sanat dünyasında kendine özgü, güçlü bir konum edinmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the influence of the Arts and Crafts, Art Nouveau, and Art Deco movements on glass art. The aesthetic values and technical approaches of these movements are examined in relation to how they were reflected in the works of glass artists of their respective periods. The Arts and Crafts movement's emphasis on handcrafted production and nature-inspired design language, the elegant lines and intricate botanical motifs of Art Nouveau, and Art Deco's fusion of luxurious materials with modern, geometric forms continue to exert influence on contemporary glass art. Today, the formal and technical legacies of these movements are being reinterpreted in innovative ways by contemporary glass artists. Furthermore, advances in education and technology have enriched glass art with new modes of expression and expanded technical possibilities. Within this context, the research considers both the historical development of glass art and its current standing, while also addressing individual artistic practices. In the section on personal applications, works produced using the lost-wax technique highlight both the personal and societal dimensions of artistic expression. In conclusion, glass art has evolved through the influence of various movements from past to present and has secured a distinctive and powerful position within the contemporary art world.