Testing atmospheric escape via photoevaporation using exoplanets
Ötegezegenleri kullanarak fotobuharlaşma yoluyla atmosferik kaçışın test edilmesi
  1. Tez No: 944675
  2. Yazar: GÖZDE DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ŞENOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSU DAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Güneş Sistemi dışındaki gezegenler olan ötegezegenlerin atmosferlerinde gerçekleşen kaçışın fotobuharlaşma hipotezi ile uyumluluğunun test edilmesi amaçlanmıştır. Bu hipotezle uyumlu olmayan sistemlerin varlığı, yeni atmosfer kaybı modellemelerinin varlığını işaret etmekle beraber ilginç sistemlerin de varlığını ortaya koyabilmektedir. Çalışmada, NASA Exoplanet Archive veri tabanında bulunan ötegezegen sistemlerinin yarıçap, kütle, yıldızına olan uzaklık ve XUV radyasyonu gibi parametreleri kullanılarak üç farklı yarıçap ve yoğunluk senaryoları ile bu senaryolara ait alt hedef listeleri farklı durumlar göz önünde bulundurularak test edilmiştir. Yapılan analizler Markov Chain Monte Carlo (MCMC) metodu ilişkilendirilmiş ve Python ile işlenmiştir. Elde edilen temel bulgular, NEA veri tabanında yer alan ötegezegen sistemlerinin büyük bir çoğunluğunun fotobuharlaşma hipotezi ile uyumlu olduğu yönündedir. Buna karşın atmosferik kaçış sürecinin farklı mekanizmalar ile gerçekleşebileceğinin öngörüldüğü ilginç olarak sınıflandırılabilecek sistemlerin varlığı da mevcuttur. Sonuç olarak, fotobuharlaşma hipotezinin ötegezegen sistemlerinin demografik yapısını ve atnosfer kaçışını çözümleme sürecinde yeterli bir hipotez olduğu açıktır ancak ilginç sistemlerde gerçekleşen farklı mekanizmaların anlaşılması ve bu gezegenlerin yüzeylerinde gerçekleşen atmosfer kaçışının çözümlenebilmesinin gerektiğine dair literatüre önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to test the compatibility of the escape in the atmospheres of exoplanets, which are planets outside the Solar System, with the photoevaporation hypothesis. The existence of systems that are not compatible with this hypothesis indicates the existence of new atmospheric loss models and may also reveal the existence of interesting systems. In the study, three different radius and density scenarios and sub-target lists belonging to these scenarios were tested by using parameters such as radius, mass, distance to the star, and XUV radiation of exoplanet systems in the NASA Exoplanet Archive database, considering different situations. The analysis was associated with the Markov Chain Monte Carlo (MCMC) method and processed with Python. The basic findings obtained are that the vast majority of the exoplanet systems in the NEA database are compatible with the photoevaporation hypothesis. On the other hand, there are also interesting systems that can be classified as atmospheric escape processes that are predicted to occur with different mechanisms. In conclusion, it is clear that the photoevaporation hypothesis is sufficient in the process of solving the demographic structure and atmospheric escape of exoplanetary systems, but it offers important contributions to literature regarding the need to understand the different mechanisms that occur in interesting systems and to be able to solve the atmospheric escape that occurs on the surfaces of these planets.