Yeni tür azaftalosiyaninlerin sentezi ve floresans özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new types of azaphthalocyanines and investigationof their fluorescence properties
- Tez No: 944674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY KAYA KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, ariloksi ve ariltiyo grupları içeren yeni metallo (M: Zn, Cu, Co) azaftalosiyanin bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiş ve Zn(II) komplekslerinin floresans özellikleri incelenmiştir. Azaftalosiyaninler, makrosiklik yapıları, geniş π-konjugasyonu ve metal iyonlarını içerebilmeleri sayesinde optoelektronik ve biyomedikal uygulamalarda giderek artan bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, çalışmada 3-metoksifenol ve 3-metoksitiyofenol türevli dört farklı sübstitüe azaftalonitril başlangıç maddesi sentezlenmiş ve bunlardan yola çıkılarak Zn, Cu ve Co içeren on iki adet azaftalosiyanin bileşiği elde edilmiştir. Çinko merkezli azaftalosiyaninlerin floresans emisyon özellikleri incelenmiş, stokes kayma değerleri ve floresans kuantum verimleri hesaplanmıştır. Bulgular, özellikle okso köprüsü içeren Zn-azaftalosiyaninlerin yüksek floresans verimine sahip olduğunu ve bu yapıların sensör sistemleri, biyo görüntüleme ajanları gibi alanlarda potansiyel taşıdığını göstermiştir. Öte yandan, tiyofenol türevi tiyo-sübstitüe bileşiklerin kuantum verimi düşüktür; bu da bu tür yapıların enerji transferine dayalı uygulamalarda tercih edilebileceğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, ariloksi ve ariltiyo sübstitüe azaftalosiyaninlerin yapı-özellik ilişkisine dair yeni bulgular sunmakta; yapısal modifikasyonların floresans davranışa etkilerini ortaya koyarak hem akademik hem de uygulamalı araştırmalar için özgün ve kıymetli bir kaynak oluşturmaktadır. Bu yönüyle tez, azaftalosiyanin kimyasına özgün ve nitelikli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, novel aryl-ether- and arly-thio substituted metalloazaphthalocyanine derivatives were synthesized, and the fluorescence properties of Zn(II)-centered complexes were systematically investigated. Azaphthalocyanines, known for their macrocyclic structures, extended π-conjugation, and versatile metal coordination capabilities, have garnered increasing attention for applications in optoelectronics and biomedical technologies. In this context, four different azaphthalonitrile intermediates bearing 3-methoxyphenol and 3-methoxythiophenol substituents were synthesized, and a total of sixteen new metalloazaphthalocyanines were obtained by incorporating Zn(II), Cu(II), and Co(II) ions. The fluorescence behavior of the Zn-based azaphthalocyanines was evaluated using fluorescence spectroscopy, and their fluorescence quantum yields were determined. The results revealed that oxo-bridged Zn-azaphthalocyanines exhibit significantly high fluorescence efficiency, highlighting their potential use in sensor technologies, bioimaging agents applications. In contrast, thiophenol-derived thio-bridged analogs displayed notably lower quantum yields, suggesting their suitability for energy transfer-based systems rather than emissive applications. This study provides new insights into the structure–property relationships of aryl-ether-functionalized azaphthalocyanines, demonstrating how peripheral modifications influence photophysical characteristics. As such, it contributes original and valuable knowledge to the field of functional phthalocyanine chemistry and lays a foundational framework for future research in fluorescence-active macrocyclic system.