Çocuk evleri sitelerinde kalan 13-18 yaş adölesanların benlik saygıları ile sağlığı geliştirici ve koruyucu davranışları arasındaki ilişki
The relationship between the self esteems and the health promotion and protection behaviors of 13-18 years old adolescents at children's houses sites
  1. Tez No: 944676
  2. Yazar: BUKET DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KISSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET ÇOCUK EVLERİ SİTELERİNDE KALAN 13-18 YAŞ ADÖLESANLARIN BENLİK SAYGILARI İLE SAĞLIĞI GELİŞTİRİCİ VE KORUYUCU DAVRANIŞLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ Dursun, Buket Yüksek Lisans, Hemşirelik Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Aygül KISSAL Mayıs, 2025, xiv+131 Bu çalışma çocuk evleri sitelerinde kalan 13-18 yaş adölesanların benlik saygıları ile sağlığı geliştirici ve koruyucu davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmış kesitsel, ilişki arayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, 15.10.2023-15.11.2023 tarihleri arasında A Çocuk Evleri Sitesi (A ÇES) (n=252) ve B Çocuk Evleri Sitesi'nde (B ÇES) (n=30) yaşayan toplam 282 adölesan oluşturmuştur. Araştırmada tamsayım örnekleme yöntemi (census) kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 257 adölesan katılmıştır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve Ergenlerde Sağlığı Geliştirici ve Koruyucu Davranışlar Ölçeği (ESGKDÖ)”ile toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca ve çeyrekler arası fark), bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Varyans ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan adölesanların yaş ortalaması 15.70±1.55'dir. Adölesanların %89.1'i kadın ve %79'u lise öğrencisidir. Katılımcıların RBSÖ ortalama puanı 2.82±1.32'dir. Adölesanların %15.6'sı yüksek benlik saygısına, %72.4'ü orta benlik saygısına, %12.1'i ise düşük benlik saygısına sahiptir. Adölesanların ESGKDÖ ortalama puanı 169.65±31.21'dir. ESGKDÖ sağlığı geliştirme alt boyutu ortalama puanı 87.49±16.66, sağlığı koruma alt boyutu ortalama puanı 81.91±20.33'tür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATIONSHIP BETWEEN THE SELF ESTEEMS AND THE HEALTH PROMOTION AND PROTECTION BEHAVIORS OF 13-18 YEARS OLD ADOLESCENTS AT CHILDREN'S HOUSES SITES Dursun, Buket Master's Thesis, Department of Nursing, Department of Public Health Nursing Advisor: Doç. Dr. Aygül KISSAL May 2025, xiv+131 This study is a cross-sectional, relationship-seeking study conducted to examine the relationship between self-esteem and health-promoting and protective behaviors of adolescents aged 13-18 years staying in children's houses sites. The population of the study consisted of a total of 282 adolescents living in A Children's Homes Site (A CHS) (N: 252) and B Children's Homes Site (B CHS) (N: 30) in Ankara between 15.10.2023 and 15.11.2023. The sampling technique that is used in this study is complete census method. A total of 257 adolescents who met the inclusion criteria participated in the study. The data were collected with the“Personal Information Form, Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), and Promotive and Protective Health Behaviors Scale of Adolescents (PPHBS)”. The data were analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22 program. In the evaluation of the data; descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation, median and interquartile difference), independent sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Mann Whitney U test, Kruskal Wallis Variance and Regression analysis were used. The mean age of the adolescents participating in the study was 15.70±1.55. Among adolescents, 89.1% were female and 79% were high school students. The mean RSES score of the participants was 2.82±1.32. Among the adolescents, 15.6% had high self-esteem, 72.4% had moderate self-esteem and 12.1% had low self-esteem. The mean score of the adolescents on the PPHBS was 169.65±31.21. The mean score of PPHBS health promotion sub-dimension was 87.49±16.66, and the mean score of health protection sub-dimension was 81.91±20.33.