Synthesıs of polyester copolymers through radıcal pathway
Radikal yol ile poliester kopolimer sentezi
  1. Tez No: 944678
  2. Yazar: ELİF ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ITR poliesterleri yüksek UV kararlılığına sahip poliarilatlardır. Poliarilatlar üstün termal ve mekanik özellikleriyle bilinmektedirler. ITR poliesterleri polimerik malzemelerin UV ve hava koşullarına karşı korumasını arttırmak için kopolimer sentezlerinde kullanılmaktadırlar. Yerinde üretebildikleri UV emici gruplar sayesinde polimerlerin bozulmasını daha etkili biçimde önleyebilmektedirler. Radikal makrobaşlatıcılar, kopolimer sentezinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Makrobaşlatıcılar, farklı polimerizasyon mekanizması gerektiren polimer birimlerinin kopolimerlerinin sentezlenmesini mümkün kılmaktadır. Bu çalışma, UV'ye duyarlı ITR makrobaşlatıcılarının sentezini incelemektedir. ITR bazlı makrobaşlatıcı, çözelti polikondensasyon polimerizasyonu yöntemiyle sentezlenmiş ve sonrasında çeşitli monomerlerle kopolimer sentezi için serbest radikal polimerizasyonunda başlatıcı olarak kullanılmıştır. Başlatma biriminin katılım oranları ve makrobaşlatıcının kopolimer sentezindeki verimliliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ITR polyesters are polyarylates that exhibit high UV stability. Polyarylates are known for their excellent thermal and mechanical properties. ITR polyesters have been used in copolymer synthesis to enhance UV protection and weatherability of polymers. They can create in situ-generated UV absorber groups that prevent degradation more efficiently. Macroinitiators have been commonly used for copolymer synthesis. Macroinitiators enable the synthesis of copolymers where the polymer units require significantly different polymerization mechanisms. This study investigates the synthesis of UV-responsive ITR macroinitiators. The ITR-based macroinitiator was synthesized using solution polycondensation polymerization and was later used in free radical polymerization as an initiator for copolymer synthesis with various monomers. The incorporation percentages of the initiation unit and the macroinitiator's efficiency in copolymer synthesis were investigated.